BIEC: BOP wyniósł 218,2 pkt w VI, wskaźnik ofert pracy rośnie już 3 lataWarszawa, 11.07.2016 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł nieznacznie o 1,9 pkt m/m i wyniósł 218,2 pkt w czerwcu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Barometr nadal 'pnie się zatem w górę'. Jednak w ostatnich miesiącach wzrosty są coraz słabsze. Może to oznaczać powolne ich wygasanie. Co ciekawe, poprzedni koniunkturalny wzrost liczby wolnych miejsc pracy trwał dokładnie trzy lata. W minionym miesiącu mija zaś trzy lata od początku obecnie obserwowanej wzrostowej ich fazy. W końcu ubiegłego miesiąca na polskich portalach internetowych ogłoszonych pozostawało 171 tys. ofert zatrudnienia" - czytamy w raporcie.

W czerwcu 2016 r. wzrost liczby ofert pracy oferowanych w internecie wystąpił w województwach mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim. W słabiej rozwiniętych regionach kraju - w woj. lubuskim,warmińsko-mazurskim i podlaskim zaobserwowano obniżanie się stopy bezrobocia.

Największa dynamika przyrostu ofert pracy w czerwcu dotyczyła tych skierowanych do absolwentów kierunków związanych z usługami. Liczba ofert pracy wzrosła w znacznie mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu w grupie ofert dot. absolwentów nauk ścisłych, społecznych, prawnych i inżynieryjnych. Niewielki wzrost zarejestrowano również w ofertach pracy skierowanych do pracowników fizycznych.

Wyraźny przyrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu BIEC zaobserwował w przypadku pracowników do bezpośredniej obsługi klienta, do czego przyczyniły się zmiany sezonowe i administracji biurowej. Ponadto wzrosty ofert pracy wystąpiły w stosunku do specjalistów od Internetu, a w tym handlu elektronicznego oraz na pracowników ochrony środowiska i BHP.

W usługach widoczny był ogólny wzrost liczby ofert pracy, w tym w edukacji i szkoleniach, pomimo dominującej, długofalowej tendencji spadkowej.

Mniejsza liczba wakatów oferowanych w czerwcu dotyczyła pracy w sferze public relations i obsłudze nieruchomości, we franczyzie i sektorze publicznym. Spadki ofert pracy w sektorze inżynieryjnym wystąpiły w energetyce, badaniach i rozwoju, i budownictwie. Procentowo mniej ofert przybyło również w transporcie i logistyce

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)