„Dziś kończymy nasze przygotowania, przechodzimy do fazy operacyjnej. Jest rozkład jazdy przygotowany, są specjalne pociągi dedykowane na ŚDM (…), jest specjalna organizacja ruchu” – wymienił odpowiedzialny za przygotowanie do ŚDM Polskich Linii Kolejowych Andrzej Pawłowski.

Uczestnicy ŚDM będą podróżować zarówno pociągami ogólnodostępnymi, jak i uruchamianymi np. na zamówienie poszczególnych diecezji. Będą to połączenia w ruchu dalekobieżnym i lokalnym. Na podstawie zgłoszeń organizatorów przewoźnicy przygotowali ponad 500 pociągów dodatkowych – informuje PKP PLK.

Pawłowski podkreślił, że priorytetem dla kolejarzy jest bezpieczeństwo. „Bezpieczeństwa będzie strzegło ponad 3 tys. funkcjonariuszy, Straży Ochrony Kolei, funkcjonariuszy policji, Żandarmerii Wojskowej i Służby Celnej. Mamy specjalne procedury, które został przećwiczone, które są wdrożone” – powiedział.

Kolejnym udogodnieniem dla pielgrzymów będzie wzmocniona informacja na dworcach, gdzie m.in. pojawią się specjalne oznakowania, w Krakowie również telebimy. Pomocą będzie służyć ponad 200 mobilnych informatorów, a na kilkudziesięciu dworcach informacje znajdą się też w jęz. angielskim. Na największych dworcach będzie też możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.

Ponadto – dodał wiceprezes – kolejowe służby techniczne są już wyposażone w specjalistyczny sprzęt i tabor kolejowy do usuwania awarii i uszkodzeń sieci kolejowej. To 37 lokomotywy osłonowe oraz 330 zespoły techniczne, które w razie awarii taboru lub uszkodzenia toru pomogą przywróceniu ruchu pociągów.

Najwięcej pielgrzymów na kolei pojawi się 25 lipca (dzień wyjazdu pielgrzymów z Dni w Diecezji do Krakowa), 28-29 lipca (przyjazd młodych na spotkanie z papieżem) oraz 31 lipca-1 sierpnia (dzień wyjazdu po zakończeniu ŚDM). Kolejarze ponawiają więc prośbę, by w tych dniach pasażerowie przybyli na dworce już kilkadziesiąt minut wcześniej.

Wiceprezes przypomniał również, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pociągi z pielgrzymami udającymi się na ceremonię otwarcia na Błoniach będą kierowane na stacje Kraków Swoszowice, Kraków Mydlniki oraz Kraków Płaszów. Natomiast pociągi z pielgrzymami udającymi się na czuwanie z papieżem Franciszkiem w Brzegach przyjadą na stacje Kraków Swoszowice, Kraków Bieżanów, Kraków Płaszów oraz Podłęże.

Koszt przygotowań PLK do ŚDM Pawłowski ocenił na ponad 50 mln zł. Część z nich została przeznaczona na inwestycje, które będą służyć podróznym po zakończeniu ŚDM. "...Będą z nich korzystali wszyscy nasi pasażerowie na co dzień podczas normalnej podróży” – powiedział Pawłowski. Chodzi np. o wyremontowane lub nowe perony m.in. na stacji Kraków Płaszów, Kraków Bieżanów, Krajów Krzemionki, Kraków Mydlinki czy Kraków Swoszowice. Obiekty te zostały wyposażone w wiaty, nowe tablice informacyjne oraz oznakowanie.

W obsługę pielgrzymów oprócz krajowych przewoźników zaangażowani są także przewoźnicy samorządowi.

Szczegóły m.in. o rozkładzie jazdy i udogodnieniach można znaleźć na uruchomionej przez kolejarzy stronie - www.kolejsdm.pl. W związku z ŚDM będzie działać również infolinia kolejowa m.in. całodobowy numer bezpieczeństwa: +48 22 474 00 00.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca młodzi pielgrzymi z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach w ramach Dni w Diecezji. (PAP)