"W trakcie dyskusji w sprawie wieku emerytalnego Minister Finansów zwrócił uwagę, iż podejmując decyzję o ostatecznych rozwiązaniach związanych z określeniem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę należy mieć na względzie uwarunkowania finansów publicznych, w szczególności limit 3 proc. PKB dla deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych" - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

"W prognozach na najbliższy rok (2017), deficyt sektora jest bliski 3 proc. PKB, mimo przyjętej zwiększonej ściągalności podatków, wynikającej z szeregu działań resortu finansów. Przekroczenie deficytu 3 proc. oznacza ryzyko negatywnych konsekwencji w postaci objęcia naszego kraju procedurą nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską, a także podniesienia kosztów obsługi długu publicznego. Ogranicza także pole decyzji Rządu, co do priorytetów wydatkowych na lata następne, np. w świetle oczekiwań zgłaszanych przez członków Rady Ministrów, w tym między innymi Ministra Zdrowia, co do zwiększonych wydatków na ochronę zdrowia mierzonych udziałem w PKB" - dodano.

Ostateczna decyzja w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego została podjęta na posiedzeniu rządu 19 lipca. Rząd zdecydował, iż obniżenie wieku emerytalnego nastąpi bez określania dodatkowych warunków.

>>> Czytaj też: W ostatecznym rozrachunku eksport do Rosji nie ma dla Polski dużego znaczenia

Reklama