statystyki

Nawet Republikanie zastanawiają się, czy Donald Trump jest zdrowy psychicznie

8 sierpnia 2016, 09:48 | Aktualizacja: 08.08.2016, 09:48
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Donald Trump EPA/SHAWN THEW Dostawca: PAP/EPA

Donald Trump EPA/SHAWN THEW Dostawca: PAP/EPAźródło: PAP/EPA

Amerykanie coraz poważniej się zastanawiają, czy Donald Trump nadaje się do pełnienia funkcji prezydenta. Określanie jego wypowiedzi jako nieracjonalnych należy do najłagodniejszych.

Reklama

Reklama

Kolejne chaotyczne i nieracjonalne wypowiedzi Donalda Trumpa powodują, że zwiększa się rzesza amerykańskich publicystów – nie tylko tych sympatyzujących z Partią Demokratyczną – którzy zaczęli publicznie i poważnie stawiać pytanie, czy kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich jest w pełni zdrowy psychicznie i czy nadaje się do pełnienia urzędu.

„Podczas prawyborów, kiedy dziwne wybuchy Donalda Trumpa pomogły mu zmiażdżyć przeciwników, myślałem, że jest przebiegły jak lis. Teraz jestem coraz bardziej przekonany, że jest po prostu niezrównoważony” – napisał w zeszłym tygodniu publicysta „The Washington Post” Eugene Robinson.

„Można się zastanawiać, kiedy liderzy republikanów dostrzegą, że powierzyli swój los i los partii w ręce człowieka z zaburzoną osobowością. Możemy zostawić profesjonalistom sprawę, jak to nazwać. Wystarczy powiedzieć, że odpowiedź Donalda Trumpa na wystąpienia podczas konwencji Partii Demokratycznej nie była racjonalna” – napisał na łamach tej samej gazety Robert Kagan z konserwatywnego think tanku Brookings Institution.

Temat dziwnego zachowania Trumpa poruszył też Joe Scarborough, gospodarz porannego programu w stacji MSNBC, a w przeszłości republikański kongresmen, który Trumpa zna osobiście od 20 lat. Powiedział on, że nowojorski miliarder nie przypomina człowieka, którego on znał, i z dnia na dzień wygląda to coraz gorzej. – Cały dzień odbierałem telefony ludzi z Partii Republikańskiej, od działaczy, od prawicowych blogerów. Wszyscy pytali mnie o jego zdrowie psychiczne – ujawnił. To tylko przykłady, bo tego typu rozważań pojawiło się w ostatnich dniach mnóstwo.

Zachowania Trumpa rzeczywiście ostatnio są trudne do zrozumienia, nawet jak na jego własne standardy. Przykładem tego są jego kompletnie absurdalna wypowiedź tuż po zakończeniu republikańskiej konwencji, łącząca ojca Teda Cruza z zamachem na Johna Kennedy’ego (Cruz, główny rywal Trumpa do nominacji, nie poparł go oficjalnie podczas konwencji, za co jednak został wygwizdany przez jej uczestników) czy niemający uzasadnienia ostry (albo wręcz chamski) atak na rodziców amerykańskiego muzułmanina, który zginął, walcząc w szeregach amerykańskiej armii w Iraku, a pośmiertnie został odznaczony za bohaterstwo.

Na dodatek dziennikarze coraz częściej wyłapują sytuacje, w których Trump – świadomie bądź nie – mija się z prawdą lub sam sobie zaprzecza, i to w takich sprawach, że trudno to uznać za roztargnienie. Na przykład kilka dni temu mówił, że nigdy nie poznał osobiście Władimira Putina, choć jeszcze w listopadzie opowiadał o swoim spotkaniu z rosyjskim prezydentem.

Po ostatnich wystąpieniach Trumpa Karen Bass, demokratyczna kongresmenka z Kalifornii, zainicjowała nawet petycję wzywającą do zbadania go przez psychiatrów, bo jej zdaniem wykazuje on objawy narcystycznego zaburzenia osobowości, które jest uznawane za jednostkę chorobową. Pod petycją podpisało się już ponad 10 tys. osób.

Jednak amerykańscy psychiatrzy bardzo niechętnie się wypowiadają w sprawie spekulacji co do zdrowia psychicznego Trumpa. Po pierwsze, publiczne stawianie diagnozy bez zbadania danej osoby, a jedynie na podstawie obserwacji jej wypowiedzi, z zasady byłoby mało profesjonalne. Po drugie, lekarze chcą przestrzegać niepisanej zasady Goldwatera, zgodnie z którą powstrzymują się przed oceną kandydatów na prezydenta. W kampanii w 1964 r. podobne zarzuty co do problemów psychicznych pojawiły się w stosunku do republikańskiego kandydata Barry’ego Goldwatera. Nie wynikały one jednak z jego zachowania, jak w przypadku Trumpa, tylko z bardzo ostrej retoryki, którą przyjął – np. nie wykluczał konfliktu nuklearnego. Amerykański magazyn „Fact” wysłał wówczas ankietę do 12 tys. psychiatrów, pytając ich, czy Goldwater psychicznie nadaje się na prezydenta. Ze zdecydowanej większości odpowiedzi wynikało, że się nie nadaje, co „Fact” mocno wybił w artykule, ale to, że na ankietę odpowiedziało tylko ok. 20 proc. zapytanych, zostało przemilczane. Sprawa w pewnym stopniu przyczyniła się do fatalnego wyniku Goldwatera w wyborach (choć nie do porażki, bo i tak by przegrał), ale później wytoczył on redakcji proces i go wygrał.
Niemniej problem z osobowością Trumpa istnieje. Szczególnie że – gdyby założyć jego wygraną – amerykańska konstytucja nie określa precyzyjnie procedur w takiej sytuacji. Artykuł II, który jest poświęcony władzy wykonawczej, nie mówi nic na temat stanu zdrowia prezydenta, a jedynie że w razie niezdolności do pełnienia przez niego urzędu obowiązki przejmuje wiceprezydent. Procedurę trochę uszczegóławia 25. poprawka z 1967 r., która przewiduje możliwość, że wiceprezydent i większość kierowników resortów może poinformować szefów obu izb Kongresu o niezdolności prezydenta do pełnienia funkcji. Jednak jej autorzy mieli na myśli raczej sytuację tymczasową (do tej poprawki odwoływano się, gdy Ronald Reagan i George W. Bush przechodzili zabiegi medyczne). W sytuacji zaistnienia tak niejednoznacznej sprawy jak zaburzenia psychiczne powoływanie się na to miałoby dość wątłe podstawy.

Sztab Trumpa bagatelizuje sprawę. – Jestem pewien, że widział pan opublikowany w grudniu raport medyczny na temat stanu zdrowia Donalda Trumpa, gdzie opisano go jako być prawdopodobnie najzdrowszego człowieka, który zostanie wybrany na prezydenta – odpowiedziała jego rzeczniczka Hope Hicks na pytanie dziennikarza „Toronto Star” na temat tych spekulacji. Wspomniany raport dotyczył tylko jego zdrowia fizycznego, a nie psychicznego.

>>> Czytaj też: Dlaczego Trump nie chce ujawnić swoich zeznań podatkowych?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • obe(2016-08-08 13:18) Odpowiedz 3515

  Forsal nie powinien łykać takich "newsów", bo się w ten sposób palikotyzuje - przypomnę, że ten niesławny osobnik chciał badać prezydenta Kaczyńskiego, czy nie jest uzależniony od alkoholu. Nie idźcie tą drogą !

 • Polak(2016-08-08 12:19) Odpowiedz 3245

  Niech lepiej zbadają Kaczynskiego, bo z pewnoscia sie okaze, ze nie tylko jest obłąkany, ale też opętany.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • jw(2016-08-08 12:27) Odpowiedz 2915

  Skąd my to znamy? W socjaliźmie każdy, kto kwestionował panujący ustrój nadawał się na "psychuszki". USA coraz bliżej do tych "standardów" :-(.

 • ToSąFakty(2016-08-08 14:00) Odpowiedz 2610

  Dorabianie rogów jakiemuś tam Trampowi w najlepsze trwa. Ale po co nam w Pl taki news?? Żeby Polonia nie głosowała???

 • Mateusz(2016-08-08 15:43) Odpowiedz 207

  To działanie służb powiązanych z obecnym establishmentem gdyż Trump jako kandudać niezależny finansowo od korporacji jest dla nich największym zagrożeniem od lat.

 • cougae(2016-08-08 15:39) Odpowiedz 188

  Czemu media skupiają się na atakowaniu tylko Trumpa? Przynajmniej nie jest skażony poprawnością polityczną

 • 4czan(2016-08-08 12:55) Odpowiedz 1621

  Świrus "ale patriota"... zupełnie jak teraz w Polsce...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • niepelnosprawny,org(2016-08-08 10:40) Odpowiedz 1314

  wyskoie nerwy, gorączka przedwyborcza trwa, nie ma dobrego kandydata, mimo wszystko Clinton nie chcę, Panama Papers i inne "pzrekrety"...

 • kuku(2016-08-08 12:45) Odpowiedz 713

  trampolini to kukulka

 • Nik (2016-08-08 17:49) Odpowiedz 58

  Przyjął taką samą taktykę w kampanii wyborczej jak u nas Kaczyński. Takie same brednie, oskarżenia, pokazywanie wrogów, zmienianie historii i Ameryka w ruinie...

 • lech2011(2016-08-08 20:32) Odpowiedz 56

  pasuje do pisu

 • eeee(2016-08-08 22:42) Odpowiedz 50

  Do jasnej cholery co to za brednie. Kiedy dowiemy się konkretów tylko same insynuację co t o jest !!!! To znaczy że portal forsal jest przeciw Trumpowi nic więcej

 • JJ(2016-08-09 00:11) Odpowiedz 41

  UWAGA POLONIA AMERYKANSKA!!! Clinton obiecala Izraelczykom walke o ich rzekomo pozostawione w Polsce majatki. Clinton jest skrajnie niekorzystna dla Polski kandydatka na prezydenta USA - wiec nie glosujcie na nia.

 • Ola(2016-08-08 18:58) Odpowiedz 41

  bartlomiej-niedzinski? Żałosne ścierwo.

 • buhahaha(2016-08-08 21:38) Odpowiedz 41

  Niedzinski, lewaku jeden, skomentuj lepiej to zachowanie Clinton: https://www.youtube.com/watch?v=SbdybREw1JI

 • querry(2016-08-09 11:42) Odpowiedz 00

  Kiedy badania psychiczne Kaczyńskiego ?????

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze