statystyki

Erdogan zyskał na próbie puczu. Spektakularny wzrost poparcia dla prezydenta Turcji

11 sierpnia 2016, 18:22 | Aktualizacja: 11.08.2016, 18:22
Źródło:PAP
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoganźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odnotował spektakularny wzrost popularności po próbie puczu - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu tureckiego ośrodka badań społecznych Metropoll. Ponad dwie trzecie Turków pozytywnie ocenia politykę prezydenta.

Reklama

Reklama

68 proc. badanych stwierdziło, że jest zadowolonych ze sposobu, w jaki Erdogan rządzi krajem, co jest wynikiem wyższym o 21 punktów procentowych od rezultatu z czerwca br. Wtedy niezadowolenie z prowadzonej polityki zadeklarowało 47 proc. ankietowanych, obecnie jedynie 27 proc. - wynika z sondażu Metropollu.

Badanie przeprowadzano wśród 1 275 osób w dniach od 28 lipca do 1 sierpnia, czyli około dwa tygodnie po próbie przewrotu.

Erdogan nie był tak pozytywnie postrzegany przez Turków od 2012 r., kiedy jeszcze był premierem. Od 2014 roku po trzech kadencjach na stanowisku szefa rządu sprawuje urząd prezydenta.

Próba zamachu stanu z 15 lipca pozwoliła oskarżanemu o autorytaryzm Erdoganowi wzmocnić swoją pozycję w kraju. Jak pisze agencja AFP, głównym celem Erdogana jest wprowadzenie w Turcji systemu prezydenckiego. Po próbie zamachu stanu Ankara rozpoczęła masowe czystki; ponad 70 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach bądź straciło pracę. Zwolnienia objęły sądownictwo, urzędy państwowe, edukację, media i służbę zdrowia. Zatrzymano ponad 35 tys. ludzi, z których formalnie aresztowano blisko 18 tys. Większość formalnie aresztowanych to wojskowi.

O zorganizowanie nieudanego przewrotu w Turcji Ankara oskarża Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodzieję mieszkającego w USA, który odpiera te zarzuty.

>>> Czytaj też: Turcja: Zawiedliśmy się na Zachodzie, więc mamy prawo szukać innych opcji współpracy wojskowej

Reklama

Reklama

  • heh(2016-08-11 18:34) Odpowiedz 10

    Ma takie notowania, jakie sam sobie ustali. Demokracja i wolne media/sondaze umarly w Turcji dawno temu.

  • PL83(2016-08-11 20:32) Odpowiedz 00

    zbliża się w poparciu do Łukaszenki, zaraz będzie miał 99,99%.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze