statystyki

Rośnie napięcie między USA i Iranem. Kolejny incydent w cieśninie Ormuz

25 sierpnia 2016, 08:19 | Aktualizacja: 25.08.2016, 08:24
Źródło:PAP
Iran

Iranźródło: ShutterStock

Cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały "nękających manewrów" wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS "Nitze" na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz - poinformował w środę szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA, adm. John Richardson.

Reklama

Reklama

Według anonimowych źródeł w Pentagonie, irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością "w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych.

Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu aby uniknąć zderzenia.

Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.

Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do całej serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

>>> Czytaj też: Iran: Rosyjskie bombowce nie stacjonują, a tylko uzupełniają paliwo

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze