statystyki

Ryanair skutecznie kusi niskimi cenami. Zyski spadają, ale pasażerów więcej

3 września 2016, 06:32
Źródło:Bloomberg
Ryanair

Ryanairźródło: ShutterStock

Niższe ceny biletów przyczyniły się do zwiększenia liczby rezerwacji i lepszego obłożenia lotów – poinformował Ryanair. Jednocześnie przyznał, że cięcia cen były głębsze niż planował wcześniej.

Reklama

Reklama

Do końca roku wydajność, czyli dochód na kilometr lotu, na którą bezpośrednio wpływa cena biletu, ma spaść między 8 a 9 proc. w stosunku do pierwszego półrocza. Zakładano, że będzie to 6-8 proc. Powodem są liczne zniżki, którymi przewoźnik kusi pasażerów.

Ryanair chwali się jednak, że w sierpniu i wrześniu zanotował o 1 proc. więcej rezerwacji niż rok temu. – To może pomóc przewoźnikowi osiągnąć 96 proc. wskaźnik obłożenia lotów w drugim kwartale fiskalny – powiedział Oliver Sleath, analityk Barclays.

Europejskie linie lotnicze odnotowały znaczny spadek zainteresowania podróżami. Głównymi przyczynami były zamachy terrorystyczne we Francji, Niemczech i Belgii. Śródziemnomorskie kurorty stały się mniej popularne, a przez to i usługi transportu lotniczego na kierunkach wakacyjnych. Drugą przyczyną była decyzja brytyjskich obywateli o opuszczeniu struktur europejskich i związany z tym niepokój.

- Ryanair zawsze może jeszcze obniżyć ceny biletów, aby wypełnić swoje samoloty pasażerami oraz utrzymać udział w rynku – powiedział Michael O'Leary, prezes Ryanaira.

Ryanair zapowiada też, że będzie wymagał od pasażerów większej ilości danych. Aby kupić bilet należy się zarejestrować na stronie internetowej. Więcej informacji o pasażerach to lepsza możliwość wykorzystania ich w celu personalizacji przyszłych ofert handlowych i zaoferowania dodatków. Tani przewoźnik zakłada, że przed marcem 2017 roku członkostwo w programie MyRyanair powinno mieć już 15 mln osób. Teraz jest to około 11 mln pasażerów.

- Obowiązkowe logowania będą wtedy naturalną ewolucją. Zdecydowana większość klientów będzie chciała należeć do MyRyanair, aby czerpać z niego korzyści – powiedział Ronan O'Keeffe, rzecznik Ryanaira.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze