statystyki

Małym firmom brakuje pracowników. Z powodu "500 plus" i niskiego bezrobocia

2 września 2016, 08:14 | Aktualizacja: 02.09.2016, 08:15
Źródło:PAP
Sala konferencyjna

Sala konferencyjnaźródło: ShutterStock

Najmniejszym firmom nie udało się zatrudnić tylu osób, ile by chciały. Ma na to wpływ rekordowo niskie bezrobocie i program 500+ - pisze "Puls Biznesu".

Reklama

Reklama

80 tysięcy pracowników przybyło w mikrofirmach w II kwartale tego roku - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Na koniec I kwartału tego roku pracowało w nich ok. 3,29 mln osób, a po kolejnych trzech miesiącach już 3,37 mln. To rekordowy wynik, jeśli chodzi o ten rok, aczkolwiek nie tak szybki wzrost jak w 2015 r.

W II kwartale ubiegłego roku liczba pracujących w jednoosobowych przedsiębiorstwach rosła szybciej. Wtedy przybyło w nich 150 tys. zatrudnionych.

"Fakt, że w ubiegłym roku mali przedsiębiorcy zatrudniali chętniej niż obecnie, może wynikać z ochłodzenia nastrojów. Można uznać, że prowadzący małe firmy nie chcieli ryzykować przyjmowania nowych osób" - ocenia Marek Siudaj w Tax Care.

Zwraca przy tym uwagę, że równie dobrze spadek liczby nowo zatrudnionych może brać się z faktu, że rynek pracy jest coraz trudniejszy. Ma na to wpływ rekordowo niskie bezrobocie i program 500+, z którego powodu część pracowników rezygnuje z pracy. (PAP)

>>> Polecamy: Brexit już obniża płace na Wyspach? Firmy boją się zatrudniać

Reklama

Reklama

  • Janek(2016-09-02 08:28) Odpowiedz 305

    Niewolnicy uciekaja...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • O jejku(2016-09-02 08:58) Odpowiedz 282

    Zagadka: ile musi ktoś zarabiać żeby zrezygnować z pracy, za 500+ ?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • KM(2016-09-02 09:34) Odpowiedz 235

    Nadal minimalna płaca w Grecji jest niema dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Przez lata prania mózgów wmówiono nam, że jedynym motorem rozwoju jest tania siła robocza. Prawda jest taka - czynniki ekonomiczne plasują nas w czołówce europejskiej, a z p-tu widzenia pracownika jest jak napisałem na początku. Pozdrawiam biednych pracodawców :(

  • koko(2016-09-02 09:30) Odpowiedz 164

    I bardzo dobrze. Małe firmy to same lewaki i wyzyskiwacze!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Robert(2016-09-02 10:45) Odpowiedz 152

    Niech zaczną godnie płacić to i chętni się znajdą. Dobiega końca era "minimalnej krajowej a jak to wynocha.".

  • rdfgh(2016-09-02 10:48) Odpowiedz 153

    Firmy krzaki dostają po tyłku.......... Ale to dobrze. Zasłużyli sobie na to traktując pracowników jak niewolników, poniżając ich, płacąc marne grosze..............

  • Nikt(2016-09-02 11:51) Odpowiedz 131

    Patrząc na tytuł artykułu zastanawiam się kto wyciąga tak ******* wnioski? Firmom nie brakuje pracowników dlatego że jest 500+ i jest niskie bezrobocie tylko dlatego że firmy mało płacą. U nas w firmie płacą na start 5kEuro i chętnych nie brakuje....

  • Wyniszczenko(2016-09-02 12:12) Odpowiedz 120

    Niech sięgną po pracowników z innych krajów UE. W końcu jesteśmy w Unii Europejskiej, więc może niech zaproszą Niemców lub Anglików do pracy w Polsce, iekaw jestem ilu przyjedzie.

  • pablobodek(2016-09-02 14:07) Odpowiedz 69

    Jednoosobowe firmy nie mogą zatrudniać! To oczywista oczywistość - prawda p. Kaczyński? Niech PISS doda jeszcze po 500, od tego wzrósł ponoć PKB ;-) Ekonomatołki rozłożą gospodarkę

  • K.P.(2016-09-02 14:51) Odpowiedz 44

    Jeżeli "pracodawca" nie jest wstanie zapłacić pracownikom więcej niż średnia krajowa to powinien mieć zakaz prowadzenia jakiejkolwiek firmy.............. To zwykły oszust................

  • inzynier(2016-09-02 15:38) Odpowiedz 32

    Od pewnego czasu na portalach mozna wyczytac o braku rak do pracy szczegolnie tych wykwalifikowanych. To ciekawe ale zadam to pytanie kolejny raz. Dlaczego jako inzynier (z niewielkim doswiadczeniem) juz drugi miesiac dzien w dzien rozsylam CV jak szalony i zadnego odzewu nie ma?

  • Milosz(2016-09-06 20:31) Odpowiedz 00

    Panie inżynierze, bo w polsce są głównie potrzebni pracownicy fizyczni. Gdyby nie ukraińcy to pewnie w polsce byłaby stagnacja gospodarcza. Ukraińcy robią po minimalnej i to sądzę, po 12h dziennie. Dużo jest studentów z dobrym wykształceniem, a mało po zasadniczej a 75% ofert to praca po zasadniczej szkole lub z podstawowym wykształceniem. Pracodawców nie stać na nowoczesny sprzęt, szczególnie te małe firmy.