"W tym tygodniu rozpoczął się proces rejestracji biura handlowego w Teheranie i jest ono jedną z pierwszych placówek wg nowego modelu - będzie ona szerokim wsparciem usług o profilu handlowym i prawdopodobnie na początku przyszłego roku rozpocznie swoją działalność" - powiedział Domagalski podczas konferencji "Iran post sanctions", zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (MR), z udziałem ministra zdrowia Iranu.

Wiceminister odniósł się do planów rządu odnośnie instytucjonalnych zmian we wspieraniu polskiego eksportu, tj. zasady, że instytucje publiczne będą tworzyć systemy wspierania współpracy zagranicznej, oferujące dostęp do informacji i instrumentów finansowych. Owe biura handlowe będą działały w ramach spółek handlowych - placówka w Teheranie jest jedną z pierwszych rejestrowanych w nowej formule.

Ponadto wiceminister dodał, iż strona polska liczy na osiągnięcie wysokiej dynamiki obrotów handlowych. "Chcemy powrócić do poziomu obrotów handlowych sprzed kilkunastu lat - tj. 1 mld USD, a w perspektywie kilku następnych lat chcemy osiągnąć klika mld USD" - powiedział Domagalski podczas konferencji. 

>>> Czytaj też: Ajatollah Chamenei: Irańczycy nie skorzystali na zniesieniu sankcji, USA naruszają umowę