statystyki

Ekspert: walka informacyjna przeniosła się do cyberprzestrzeni (analiza)

6 września 2016, 15:12 | Aktualizacja: 06.09.2016, 15:22
Źródło:PAP
Walka informacyjna jest obecnie w bardzo efektywny sposób realizowana w cyberprzestrzeni. Wpisuje się w charakter działań hybrydowych - powiedziała we wtorek PAP Technologie ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska.

Reklama

Reklama

Ekspertka, która jest też dyrektor programową CYBERSEC, przypomniała, że walka informacyjna była już opisywana w starożytności przez Sun Tzu jako skuteczne narzędzie realizacji swoich celów.

"Walka informacyjna przeniosła się do internetu. Zdobywanie, ochrona, zakłócanie informacji – trzy jej podstawowe cechy – w bardzo efektywny sposób realizowane są w cyberprzestrzeni. Wpisują się także w charakter działań hybrydowych, charakteryzujących się m.in. tym, że: prowadzone są poniżej progu wojny; zorientowane są na wywołanie efektu chaosu, destabilizacji zarówno politycznej, militarnej, gospodarczej jak i społecznej; prowadzone są przez podmioty państwowe i niepaństwowe oraz zorientowane są na wykorzystywanie słabych punktów przeciwnika" - powiedziała Świątkowska.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa odniosła się też do poniedziałkowych doniesień dziennika "Washington Post", który donosił, że amerykańskie agencje wywiadowcze i organy ścigania badają sprawę prowadzonych przez Rosję tajnych operacji mających podważyć zaufanie do listopadowych wyborów i do wszelkich instytucji politycznych w USA. Powołując się na przeważnie anonimowe źródła w wywiadzie i Kongresie, dziennik pisze, że celem śledztwa jest „zrozumienie zasięgu i intencji rosyjskiej kampanii, w której używa się cybernarzędzi w celu włamywania się do systemów komputerowych wykorzystywanych w życiu politycznym, aby zwiększyć zdolność Rosji do szerzenia dezinformacji”.

Zdaniem Świątkowskiej to, że "cyberprzestrzeń stała się nowym narzędziem do realizowania celów politycznych, nie dziwi nikogo".

"Jeszcze mniej dziwić może, że kluczowi aktorzy, tacy jak m.in. Rosja, aktywnie wykorzystują ją do realizacji swoich interesów. Internet – dzięki swoim cechom konstytutywnym – otwartości, dostępności itd. dał możliwość oddziaływania w sposób trudny do osiągnięcia wcześniej. Także w sposób negatywny, co pokazuje, że w dzisiejszym świecie nie tylko siła fizyczna jest w stanie determinować korzystny z punktu widzenia danego podmiotu bieg wydarzeń, wpływać na innych, na ich działania" - oceniła Świątkowska.

Dodała, że ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, wskazują, że "cyberprzestrzeń staje się hasłem przewodnim amerykańskiej kampanii prezydenckiej".

"Wykorzystywanie przez Hillary Clinton prywatnej skrzynki e-mailowej do działań służbowych, czerwcowy atak na systemy teleinformatyczne Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, czy wspomniane już doniesienia +Washington Post+ o domniemanych działaniach rosyjskich służb mających zakłócić wybory – wszystko to sprowadza się do mianownika – cyberbezpieczeństwo" - dodała ekspert Instytutu Kościuszki.

Zwróciła uwagę, że cyberzagrożenia są "wyzwaniem szczególnie dla świata zbudowanego na wartościach demokratycznych".

"To również rosnące wyzwanie dla stabilności politycznej, zwłaszcza że politykę w cyberprzestrzeni realizuje się coraz skuteczniej - bez żadnej odpowiedzialności politycznej i bez wykorzystania praktycznie żadnych zasobów. Liderzy polityczni muszą to przyjąć i zrozumieć. Także po to, aby nie stali się przedmiotem tej gry" - podkreśliła.

Przypomniała, że 26-27 września w Krakowie z inicjatywy Instytutu Kościuszki odbędzie się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC, którego celem jest właśnie strategiczne analizowanie wyzwań płynących z cyberprzestrzeni. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

lm/ jbr/

Reklama

Reklama

  • kb2b(2016-09-06 17:14) Odpowiedz 00

    Polacy Obudźcie się wreszcie... !!! Zacznijcie analizować kto rządził Polską przez te 27 lat i kto rządzi nią do dzisiaj. Rozejrzyjcie się wokoło kto jest burmistrzem, wójtem czy prezydentem w miastach i miejscowości gdzie mieszkacie .... Jaką ci ludzie mają historię i gdzie spędzili swoją młodość która kształtuje postawy na całe życie... W 1981 roku przed stanem wojennym w PL było 3,5 mln członków partii . Z tego w ramach protestu po wprowadzeniu stanu wojennego, książeczki oddało ok 800 tys ludzi. W końcowej fazie upadku s () W ietów w PL na różnych stanowiskach w służb () ch Pe () er () EL było ok 200 000 ludzi.... Jak tych wymienionych porównać do działaczy Solidarności i Wolnej Polski którzy dopiero wtedy raczkowali w latach 70 i 80 tych ? Z jednej strony mieliśmy potężny ap () rat bezpiecz () eństwa k * munistycznego i miliony lojalnych ich sług () sów którzy wy m () rd * wali dziesiątki tysięcy patriotów po II WŚ a z drugiej strony upodlone przez II WŚ rodziny żołnierzy II RP, zniszczeni przez aparat bezpi () czeństwa oraz stan wojenny zołnierze wykl () ci....Jak w takich warunkach można było mówić o rozliczeniu poprzedniego systemu i zb () dni () rzy którzy wydawali wyroki i nie jeden żyje jeszcze do dzisiaj.... Tym ludziom w normalnych warunkach groziły wieloletnie wi () zienia a jednak żaden z nich nie trafił nigdy za kraty......Wielu z nas Polaków nie zdawało sobie nawet sprawy w czym uczestniczyli i kto był w jego najbliższym otoczeniu w rodzinach, w pracy, szkole, kościele....Zmiany w Polsce w 2015 roku mogły się dokonać tylko i wyłączenie dlatego że odchodzą już na tamten świat najważniejsi ludzie tamtego systemu tacy jak Jaruzelski czy Kiszczak.... Ok 70 % społeczeństwa nie rozumie jeszcze że w 2015 roku rozpoczął się dopiero realny proces rozliczenia i zmiany reżimu k * m () nistycznego.....Cześć i Chwała Bohaterom .... My Polacy nie oddamy już Naszej Wolności w obce, brudne i skalane naszą krwią łapy .... Dzisiaj przyjdzie zapłacić ogromną cenę za ignorancje i niewiedzę tej części lewackiego i postk * munistycznego społeczeństwa która do tej pory sama z sobą nie rozliczyła się przez tyle lat.... To że S * wie (i swoimi pośrednimi działaniami nie dopuścili do lustracji i dekomunizacji w PL w 89 roku spowoduje że teraz nieświadomi tego gdzie żyją dzisiaj ci ludzie, poniosą tego konsekwencje....To jest proces wieloletni i będzie jeszcze bolał cały naród....

  • bk2b(2016-09-06 17:07) Odpowiedz 00

    Polacy Obudźcie się wreszcie... !!! Zacznijcie analizować kto rządził Polską przez te 27 lat i kto rządzi nią do dzisiaj. Rozejrzyjcie się wokoło kto jest burmistrzem, wójtem czy prezydentem w miastach i miejscowości gdzie mieszkacie .... Jaką ci ludzie mają historię i gdzie spędzili swoją młodość która kształtuje postawy na całe życie... W 1981 roku przed stanem wojennym w PL było 3,5 mln członków PezetpeeR . Z tego w ramach protestu po wprowadzeniu Stanu Wojennego książeczki oddało ok 800 tys ludzi. W końcowej fazie upadku ZetesereR w PL na różnych stanowiskach w Służbach Specjalnych PeerEL było ok 200 000 ludzi.... Jak tych wymienionych porównać dzisiaj do działaczy Solidarności i Wolnej Polski którzy dopiero raczkowali w latach 70 - 80 tych ? Z jednej strony mieliśmy potężny aparat bezpieczeństwa k * munistycznego i miliony lojalnych ich sługusów którzy wy m () rd * wali dziesiątki tysięcy patriotów po II WŚ a z drugiej upodleni przez II WŚ rodziny żołnierzy II RP zniszczeni przez aparat bezpieczeństwa oraz Stan Wojenny Żołnierze Wyklęci....Jak w takich warunkach można było mówić o rozliczeniu poprzedniego systemu i zb () dniarzy którzy wydawali wyroki i nie jeden żyje jeszcze do dzisiaj.... Tym ludziom w normalnych warunkach groziły wieloletnie więzienia a jednak żaden z nich nie trafił nigdy za kraty......Wielu z nas Polaków nie zdawało sobie nawet sprawy w czym uczestniczyli i kto był w jego najbliższym otoczeniu w rodzinach, w pracy, szkole, kościele....Zmiany w Polsce w 2015 roku mogły się dokonać tylko i wyłączenie dlatego że odchodzą już najważniejsi ludzie tamtego systemu tacy jak Jaruzelski czy Kiszczak.... Ok 70 % społeczeństwa nie rozumie jeszcze że w 2015 roku rozpoczął się dopiero realny proces rozliczenia i zmiany reżimu k * munistycznego.....Cześć i Chwała Bohaterom .... My Polacy nie oddamy już Naszej Wolności w obce, brudne i skalane naszą krwią łapy .... Dzisiaj przyjdzie zapłacić ogromną cenę za ignorancje i niewiedzę tej części lewackiego i postk * munistycznego społeczeństwa która do tej pory sama z sobą nie rozliczyła się przez tyle lat.... To że S * wie (i swoimi pośrednimi działaniami nie dopuścili do lustracji i dekomunizacji w PL w 89 roku spowoduje że teraz nieświadomi tego gdzie żyją dzisiaj ci ludzie, poniosą tego konsekwencje....To jest proces wieloletni i będzie jeszcze bolał cały naród....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze