statystyki

Polska zadeklarowała gotowość wysłania żołnierzy do wsparcia misji pokojowych ONZ

8 września 2016, 16:13 | Aktualizacja: 08.09.2016, 16:21
Źródło:PAP
Polska zgłosiła gotowość wysłania 80-100 żołnierzy do wsparcia misji pokojowych ONZ - zapowiedział w czwartek w Londynie wiceminister obrony Wojciech Fałkowski. W skład kontyngentu wejdzie pododdział inżynieryjny, a także oficerowie sztabowi i obserwatorzy.

Reklama

Reklama

Dla Polski to powrót do aktywnej roli w siłach pokojowych ONZ po niespełna siedmioletniej przerwie od ostatniej misji, która zakończyła się w grudniu 2009 roku. Od tamtej pory polscy przedstawiciele zajmowali wyłącznie stanowiska obserwatorów.

Czwartkowa deklaracja została złożona podczas odbywającej się w pałacu Lancaster House dwudniowej konferencji ministrów obrony z całego świata.

"Wysyłamy oddział inżynieryjny, który będzie spełniał rolę przy rozminowywaniu i budowaniu niezbędnej infrastruktury, a także kilkudziesięciu oficerów, którzy będą obserwatorami, albo dołączą do sztabu generalnego i sił dowódczych" - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister Fałkowski.

"To będzie łącznie około 80-100 osób z pełnym ekwipunkiem, zdolnych do rzeczywistego realizowania postawionych przed nimi zadań" - powiedział.

"To nie jest mały wysiłek z naszej strony. Jesteśmy widoczni i jest to po latach przerwy powrót do programu ONZ, ale także powrót w kontekście moralnym, nadawania rangi sprawom obrony podstawowych wartości ludzkich i humanitarnych. Polska może teraz powiedzieć publicznie, że chce brać w tym udział, a te wartości chronić, realizując program opieki nad słabszymi i wprowadzania pokoju" - podkreślił.

Jak zapewnił Fałkowski, polski kontynent będzie dostosowany do konkretnej misji, wybranej w porozumieniu przez władze ONZ i prezydenta Andrzeja Dudę, który zapowiedział wznowienie aktywności Polski w misjach pokojowych ONZ podczas swojego przemówienia na 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2015 roku.

W londyńskiej konferencji biorą udział przedstawiciele 80 państw - o 30 więcej niż rok wcześniej, kiedy liderzy zadeklarowali skierowanie do misji pokojowych ONZ 40 tys. żołnierzy i policjantów, 40 śmigłowców, 22 kompanii inżynieryjnych, 11 jednostek pływających i 13 szpitali polowych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze