statystyki

Polska nie troszczy się o starszych ludzi. Miażdżąca krytyka ekspertów

9 września 2016, 14:45 | Aktualizacja: 09.09.2016, 14:46
Źródło:PAP
Białoruś

Białoruśźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: EUGENE GRABKIN

Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce – ocenił w piątek na konferencji „Fizjoterapia dla zdrowia” w Warszawie prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Reklama

Reklama

„Polscy seniorzy wykazują gorszy stan zdrowia i mniejsze zdolności poznawcze, są również mniej aktywni (społecznie, indywidualnie i edukacyjnie – przyp. PAP) aniżeli większość ludzi starszych krajów Unii Europejskiej” – podkreślił kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bolesław Samoliński.

Jego zdaniem jest to niepokojące, gdyż w wieku emerytalnym jest coraz więcej Polaków, którzy będą coraz większym obciążeniem dla pozostałej części naszego społeczeństwa. „Grozi nam z tego powodu ekonomiczna katastrofa” – alarmował specjalista.

Dodał, że już teraz mamy o 2 mln za mało dzieci, ponieważ dzietność w naszym kraju jest jedną z najniższych na świecie, podobnie jak w Japonii. Nie pracuje 13,6 mln Polaków, choć 5,9 mln z nich jest w wieku produkcyjnym.

Prof. Samoliński uważa, że polscy seniorzy wyróżniają się wysoką chorobowością. Co druga osoba po 65. roku życia cierpi z powodu co najmniej dwóch chorób, a seniorzy po siedemdziesiątce mają przynajmniej trzy lub cztery schorzenia. Najczęściej są to choroby układu krążenia, głównie nadciśnienie tętnicze krwi, oraz dolegliwości kręgosłupa i osteoporoza.

"Polscy emeryci są również ogólnie mało aktywni i słabo się komunikują z otoczeniem. Wynika to z tego, że są mało sprawni fizycznie, mają poważne kłopoty ze wzrokiem i słuchem, a na dodatek z powodu demencji wykazują obniżone zdolności poznawcze. Czyli źle słyszą i widzą, nie pamiętają, a na dodatek mają kłopoty z poruszaniem się" – tłumaczył prof. Samoliński.

Jego zdaniem skutek tego jest taki, że seniorzy źle się leczą, ponieważ nie pamiętają, co zlecił im lekarz i jak powinni zażywać przepisane leki. A muszą stosować często co najmniej kilka, a nierzadko nawet kilkanaście farmaceutyków. Nie wiedzą, że część z nich ma inna nazwę, ale tę samą substancję czynną, co może prowadzić do ich przedawkowania, co kolei grozi poważnymi powikłaniami.

"Aż 30 proc. hospitalizacji osób starszych spowodowana jest niewłaściwym przyjmowaniem leków" – podkreślił prof. Samoliński.

Według specjalisty jedynym rozwiązaniem, które może nas uchronić przed katastrofą ekonomiczną wynikającą ze zmian demograficznych, jest poprawa stanu zdrowia ludzi starszych, tak żeby mniej chorowali i byli bardziej sprawni. „Z tego powodu zdrowie publiczne stają się ważnym elementem strategii państwa” – powiedział Samoliński.

Efekty tej strategii są najlepsze, gdy profilaktyka zdrowotna rozwijana jest od najmłodszych lat. Ekspert wyjaśnił to na przykładzie schorzeń układu oddechowego. Alergiczny nieżyt nosa u dzieci 5-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, z kolei osoby cierpiący na tę chorobę o 12 razy bardziej narażone są w wieku starszym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

„Jeśli od najwcześniej lat nie dbamy o choroby układu oddechowego, to na starość ryzyko zgonu z powodu jedynie tych schorzeń jest trzy i pół krotnie większe” – podkreślił prof. Samoliński.

Ernest Wiśniewski ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska powiedział, że kluczowe znaczenie dla zdrowia seniorów ma aktywność fizyczna, jaka tylko jest u nich dopuszczalna. „Brak tej aktywności obniża sprawność osoby starszej i nasila dolegliwości ze strony układu ruchu, jednocześnie pogłębia niewydolność krążeniowo-oddechową” – podkreślił.

Zdaniem fizjoterapeuty złamania częściej zdarzają się u osób mniej sprawnych fizycznie, szczególnie po 70. roku życia. A każde złamanie grozi powikłaniami, które mogą jeszcze bardziej ograniczyć sprawność, a nawet doprowadzić do zgonu. Śmiercią kończą się niektóre złamania szyjki kości udowej, gdyż na skutek unieruchomienia mogą wywołać opadowe zapalenie płuc.

„Nie wystarczy spacer, jazda na rowerze oraz praca w ogródku. To bardzo ważne, bo liczy się każda aktywności fizyczne, jednak oprócz nich potrzebne są treningi dopasowane do poszczególnych osób i ich wieku” – powiedział Andrzej Gulczyński z Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, koordynator projektu FitSenior.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

>>> Trzech spośród czterech największych przedsiębiorców na rynku aptecznym przynosi straty. W efekcie nie płacą oni w ogóle podatku dochodowego. Trudno dowierzać, że wiedzie im się aż tak źle. Czytaj więcej >>>

Reklama

Reklama

 • Antonio(2016-09-09 15:56) Odpowiedz 244

  Nasze państwo nie troszczy się ani o starych, ani o młodych. W naszym państwie istnieje system kastowy i nie ma co się łudzić, że zwykły obywatel może liczyć na wsparcie :(

 • ebbbb(2016-09-09 16:08) Odpowiedz 192

  Polska wydaje bardzo dużo na emerytury ale pieniądze są przeznaczane na przywileje emerytalne. W 2013 r. mieliśmy 161 tys. emerytów poniżej 55 lat, z tego 4 tys. poniżej 40 lat. Koszt utrzymania emerytów poniżej 55 roku życia wynosi 6 mld zł rocznie czyli 3100 zł miesięcznie na młodego emeryta. Emerytury powyżej 4,5 tys. zł ma ponad 347 tys. emerytów. Średni wiek uzyskania świadczenia z ZUS-u wynosi 59 lat, a w przypadku emerytów z MON, MS i MSW - ok. 48 lat. Emerytury górnicze pobiera 200 tys. osób. Z tego co czwarty nie ukończył jeszcze 56. roku życia. Tylko 37% ma więcej niż 65 lat. Przeciętne świadczenie górników wynosi 4001 zł brutto miesięcznie Polska wydaje na emerytury 12 proc. PKB. Średnia OECD wynosi 7,8 proc. a to wszystko przy młodej populacji . Odsetek osób w wieku powyżej 65 lat w stosunku do liczby osób w wieku produkcyjnym wynosi w Polsce 21,6 proc. Średnia dla OECD to 25,5 proc., a w Japonii (42,2 proc.) oraz Niemczech (34,8 proc.) Średnia emerytura w Polsce wynosi 2 000 zł na rękę ale większość emerytów otrzymuje znaczniej mniej, ponieważ pieniądze idą na przywileje emerytalne.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • plpl3434(2016-09-09 18:45) Odpowiedz 71

  Polska w ruinie...

 • RICO(2016-09-09 20:17) Odpowiedz 70

  Pracować dla kraju,który najpierw mnie wykorzysta a potem machnie mi przed nosem skierowaniem na przymusową eutanazję.

 • fdghj(2016-09-10 10:40) Odpowiedz 30

  Jesli w Polsce 40-45latek jest traktowany jako starzec nie najadający sie do pracy poza sprzataniem kibli, ochrona i ew. kasa, to i tak zadziwiajaco duzo osob wykonuje jakas prace.

 • wrrrr(2016-09-09 19:51) Odpowiedz 33

  Piramida emerytalna czyli ZUS, KRUS i inne twory wypaczyły to co było rozwiązaniem stosowanym przez wieki - o osobę starszą troszczy się ona sama, a potem rodzina. Dlaczego to państwo ma rozwiązywać wszystkie problemy ? Jak długo finansowo to wytrzyma ? Jak się młodzi zbuntują i powiedzą, że nie będą dłużej płacić na starych to co wtedy ? Już jest bierny opór - wyjazdy, brak dzieci. co będzie dalej ? Eutanazja ?

 • sa(2016-09-10 10:06) Odpowiedz 22

  Za to troszczyła się o ferajnę złodziei tuska .

 • Alutka(2016-09-11 20:47) Odpowiedz 20

  Po 36 latach pracy przeszłam na emeryturę. Szlag mnie trafia, jak czytam posty typu: dlaczego państwo polskie ma dbać o emeryta, a nie rodzina. Moja odpowiedź brzmi: bo moje składki emerytalno-rentowe Państwo zabieralo.Moja rodzina nie miła z tym nic wspólnego. Moj małżonek po 42 latach przeszedł na emeryturę i w ciągu 5 lat umarł. Gdzie są jego pieniądze? Rodzina ich nie dostala.

 • jaro(2016-09-10 22:47) Odpowiedz 00

  .....a jak starsi ludzie mogą być zdrowi,jeżeli grzebią po śmietnikach i nie dojadają,darmowe leki dla 75+ otrzymują akurat ci emeryci,którzy pobierają spore emerytury wg starego systemu,często po 2500-3000 zł na rękę,a młodsi emeryci żebracy odchodzą od aptecznych okienek,bo ich zwyczajnie nie stać na wykupienie leków,a kolejne rządy /obecnie PIS/ udają,że nie ma problemu..na wszystko pieniądze są,a dla starszych ludzi nie ma...gro z nich otrzymuje z ZUS 880 zł BRUTTO,czyli 750 zł na ręke,a największa grupa starszych ludzi ma mniej niż 2000 zł BRUTTO po 35-40 latach ciężkiej,fizycznej harówki....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze