statystyki

Prezydent: starania o niestałe członkostwo Polski w RB ONZ - na ostatnim odcinku

16 września 2016, 11:08 | Aktualizacja: 16.09.2016, 11:12
Źródło:PAP

Jesteśmy na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19 - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. To jest ten moment - podkreślił - aby zacząć ostateczną, zdecydowaną promocję naszej kandydatury.

Reklama

Reklama

"To sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa, jesteśmy dzisiaj na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Duda przypomniał, że nasza kandydatura została zgłoszona już dawno temu i była to decyzja poprzednich rządów. Zaznaczył, że zarówno on, jak i minister Waszczykowski, stale na spotkaniach z zagranicznymi partnerami promowali kandydaturę Polski.

"Ale ponieważ wybór nastąpi w czerwcu 2017 roku i wtedy zapadnie ostateczna decyzja, więc biorąc pod uwagę, że zostało już niewiele ponad pół roku do tego momentu, to jest właśnie ten czas (...) aby zacząć już taką ostateczną, zdecydowaną promocję tej kandydatury" - powiedział prezydent.

Duda przyznał, że są państwa, które zadeklarowały już poparcie dla kandydatury Polski. "Liczymy na to, że ta odpowiedzialna, ważna i niezwykle prestiżowa misja, jaką jest niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przez dwa lata, bo to są lata 2018-2019, przypadnie właśnie Polsce" - zaznaczył.

"Mamy dobrą sytuację międzynarodową, bo jesteśmy doceniani za, jak się mówi, znakomitą organizację szczytu NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży, odbieramy z panem ministrem z tego tytułu wiele gratulacji, więc atmosfer wokół Polski jest dobra" - dodał prezydent.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

18-22 września prezydent Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Reklama

Tagi:Polska, ONZ

Reklama

  • bk2b(2016-09-16 11:57) Odpowiedz 00

    Czas działa na korzyść Polski i Ukrainy.... Niech Żyje Wolna Ukraina... Kiedyś nie rozumiałem dlaczego Wolny Świat nie odbierze Rosji Mistrzostw Świata wobec jawnej agresji na Ukrainę 2014 roku... Dzisiaj można powiedzieć że było to bardzo dobre posunięcie Zachodu który zostawił sobie w ten sposób kij na Rosję który w każdej chwili może uruchomić. Z tego też powodu że te mistrzostwa mogą być odwołane lub zbojkotowane przez kraje zachodnie gdyby jednak doszło do jawnej inwazji na Ukrainę , Pucion nie ma łatwego wyboru i jest to jeden z czynników który odstrasza Rosję . Dzisiaj kiedy naród Ukraiński znienawidził dawnego swojego sprzymierzeńca w Moskwie, kiedy MFW przywraca Ukrainie linię kredytową, kiedy zaczyna wzrastać PKB mimo utraty całego rynku Rosyjskiego przez ukraińskie firmy, kiedy Ukraina integruje się w szybkim tempie z Europą Zachodnią kiedy staje się niezależna energetycznie, kiedy polskie inwestycje - ukończona A4 w PL daje im gospodarcze szanse na wzrost , kiedy słabnie wpływ Rosji w regionie i usamodzielniają się kolejne byłe republiki s * ()i eckie, kiedy nadchodzi liberalizacja wizowa Gruzji Ukrainy Mołdawii i innych ... ...Kresowiacy w Polsce czy raczej ruskie trolle grają jeszcze wo *() yniem, ale po uchwale przez Polski parlament ustawy, zostały wytrącone tym ludziom argumenty z rąk. Jest to zwycięstwo głównie Polski wobec Rosji której wytrącono z rąk argument nacj () nal izmu ukraińskiego który będzie od tej pory słabnął i z pewnością tępiony w Europie.. Jednak aby wygasić nacj () alizm trzeba temu krajowi dać coś innego... Rozwój gospodarczy i otwarty Świat aby mogli się swobodnie rozwijać bez żadnych pat () logii.... Rosja może upaść.... Białoruś podnosi głowę.... Polska ma za zadanie tak pokierować sprawami w tej części Europy aby za parę 5- 10 lat na stałe związać Białoruś, Ukrainę a nawet wywołać referendum separatystyczne w Kaliningradzie....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze