statystyki

Polskie auto elektryczne coraz bliżej. UOKiK zgodził się na powstanie ElectroMobility Poland

22 września 2016, 12:15 | Aktualizacja: 22.09.2016, 12:16
Źródło:PAP
energia, prąd

energia, prądźródło: ShutterStock

Prezes UOKiK wydał zgodę na utworzenie wspólnego podmiotu przez cztery największe polskie spółki energetyczne. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Reklama

Reklama

Wniosek w sprawie powołania spółki ElectroMobility Poland wpłynął do UOKiK 9 września. Uczestnicy koncentracji to cztery grupy energetyczne: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia. Celem wspólnego podmiotu ma być stworzenie podstaw do budowy elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma wpłynąć na rozwój rynku pojazdów elektrycznych i umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie za granicą.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Zakres działalności uczestników koncentracji i wspólnego podmiotu nie pokrywa się. Dlatego nie istnieje zagrożenie, że siła przedsiębiorstw energetycznych zostanie przeniesiona na rynki, na których będzie obecny ElectroMobility Poland.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

>>> Czytaj też: Stworzymy drugą Teslę? Prezes Tauronu: Polska ma potencjał, by zbudować nowy przemysł

Reklama

Reklama

 • emigrant uk (2016-09-22 13:09) Odpowiedz 310

  Dalej Polaków karmi sie marzeniami ?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Tela(2016-09-22 14:37) Odpowiedz 30

  Czy dobrze rozumiem że "Celem wspólnego podmiotu ma być stworzenie podstaw do budowy elektromobilności w Polsce." czyli że chodzi o wspólną budowę infrastruktury dla Tesli i innych? Bo o pojazdach nic się nie wspomina, dziwne?

 • pablo(2016-09-23 16:27) Odpowiedz 00

  nawet jesli nie wejda z prototypem to moze i uruchomi sie linie podzespołów dla tesli - why not?

 • ingas(2016-09-23 16:28) Odpowiedz 00

  byc moze będzie opcja aby na polski rynek weszły samochody będą ce alternatywą dla Tesli, jeśli Tauron bierze się za coś to do końca

 • rex(2016-09-23 16:27) Odpowiedz 00

  akurat z tymi marzeniami to bym tak bardzo nie spinał pośladów, przeciez tauron uruchomił linie autobusów elektrycznych, które na dzień dzisiejszy sie dobrze sprawuja. Przy mniejszym gabarycie również moze sie powieść

 • dlucik(2016-09-23 16:27) Odpowiedz 00

  ciekawe czy trzeba bedzie długo czekać na pierwsze prototypy, na zakopconym slasku samochodu elektryczne mogłyby siedoskonale sprawdzic

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze