Wydatki inwestycyjne tego kraju mają w tym roku wynieść 75,8 mld riali (20,6 mld dol.). W zeszłym roku wartość ta sięgnęła aż 263,7 mld riali, a 12 miesięcy wcześniej 370 mld – wynika z danych uzyskanych przez Bloomberga.

Arabia Saudyjska zmaga się z najwyższym deficytem budżetowym spośród wszystkich 20 największych gospodarek świata. Rząd tego kraju opóźnił wypłaty dla wielu kontrahentów oraz anulował projekty o łącznej wartości 20 mld dol. Szacuje, że deficyt budżetowy spadnie w tym roku do 13,5 proc. PKB (w poprzednim było to 15 proc.).

- Chętniej zobaczyłbym ograniczenie wydatków publicznych, niż koncentrowanie się niemal wyłącznie na wydatkach inwestycyjnych – powiedział Khatija Haque, szef działu badań w firmie Emirates NBD. – W krótkoterminowej perspektywie odbije się to na tempie wzrostu gospodarczego – dodaje.

Rząd zawiesił również bonusy oraz ograniczył wypłatę pracowniczych dodatków. Ministerialne płace zostały zmniejszone o 20 proc. W wyniku tych oszczędności aktualne wydatki publiczne spadły z 714,4 do 581,2 mld riali. Ograniczenie wydatków odbije się zdaniem ekspertów na gospodarce. Zdaniem HSBC Holdings Plc. wzrost gospodarczy spowolni w tym roku do 0,6 proc. W poprzednim wyniósł 3,4 proc.

Oparcie budżetu o zdrowsze fundamenty pozwoli zdaniem Haque w średnioterminowej perspektywie na bardziej elastyczne pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz zwiększenie prywatnych inwestycji. Kraj musi przesunąć ciężar stymulowania wzrostu z państwa na sektor prywatny.

>>> Czytaj też: Dubaj rusza do walki o turystów z Polski. Będą nowe połączenia lotnicze