Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 18.144,20 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 2.139,17 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,15 proc. do 5.239,02 pkt.

Wydarzeniem dnia na rynkach była publikacja protokołu (tzw. minutes) z wrześniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej(FOMC).

Podczas wrześniowego posiedzenia Fed kilku jej członków uważało, że decyzja o podwyżce "była blisko" oraz, że właściwym byłoby podwyższenie stopy funduszy federalnych relatywnie szybko, o ile sytuacja gospodarcza będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami - wynika z raportu z wrześniowego posiedzenia Fed.

"Wśród uczestników (wrześniowego posiedzenia Fed - PAP), którzy opowiedzieli się za oczekiwaniem na dowody dalszej poprawy gospodarki w kierunku celów Fed, kilku stwierdziło, iż było blisko podjęcia decyzji (za podwyżką - PAP) podczas tego posiedzenia" - napisano w minutkach.

"Kilku członków oceniło, iż właściwe byłoby podwyższenie stopy funduszy federalnych relatywnie szybko, jeżeli sytuacja gospodarcza będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami Fed" - dodano.

W raporcie stwierdzono ponadto, iż istnieją rozsądne argumenty zarówno za podwyżką na wrześniowym posiedzeniu, jak również za oczekiwaniem na dodatkowe informacje o inflacji oraz z rynku pracy.

W reakcji na raport Fed amerykańskie giełdy odnotowały minimalne wzrosty. Stonowana rekacja Wall Street sugeruje, iż uczestnicy rynku jako korzystny dla siebie sygnał odczytali wyrażoną w minutkach ocenę części członków Fed, iż należy poczekać z podwyżką stóp na dodatkowe dane z gospodarki.

Dow Jones Industrial najmocniej w górę ciągnęły akcje McDonald's, a w dół - akcje Chevron.

Wzrostom w USA przewodził sektor nieruchomości i użyteczności publicznej, a spadkom - spółki paliwowe i opieki zdrowotnej.

Wieczorem na rynek napłynęły również informacje dotyczące Europejskiego Banku Centralnego. Agencja Reuters podała, powołując się na źródła, iż EBC podczas przyszłotygodniowego posiedzenia może omówić zmiany technicznych parametrów programu skupu aktywów.

Przed publikacją "minutek" głos zabrał William Dudley, wiceprzewodniczący FOMC. Ocenił on, że oczekiwania inflacyjne w USA są dobrze zakotwiczone, a inflacja znajduje się nieco poniżej celu Fed.

Z danych makro w USA w ubiegłym tygodniu spadł indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA, a poniżej oczekiwań uplasował się wskaźnik JOLTS.

W Stanach i w Europie rozpoczął się sezon publikacji wyników spółek. Tradycyjnie jako pierwszy blue-chip wyniki podała w USA Alcoa. W środę walory spółki kontynuowały, po tym jak we wtorek w reakcji na dużo niższe od oczekiwań wskaźniki finansowe spadły na koniec sesji najmocniej od 7 lat.

Na wartości traciły też akcje Cisco. W środę zniżki dotknęły sektor telekomunikacyjny zarówno w USA, jak i w Europie po tym, jak Ericsson podał dużo niższe od oczekiwań wstępne wyniki kwartalne.

Na minusie zakończyły sesję akcje ubezpieczyciela Humana, po informacjach o słabej ocenie części planów ubezpieczeniowych przez rządowy program Medicare, mimo iż spółka podwyższyła w środę prognozę zysku na koniec roku oraz w III kw.

Po zamknięciu sesji wyniki poda CSX Corp, przewoźnik towarowy z USA.

Na rynku walutowym po kilku spadkowych sesjach w środę straty bezskutecznie próbował odrabiać funt. Kurs GBP/USD spadł we wtorek wieczorem na moment poniżej 1,21, czyli najniżej od "flash-crashu" z 7 października. W środę kurs GBP/USD zakończył sesję w okolicach 1,22.

W oczekiwaniu na minutki Fed, już od poniedziałku umacniał się dolar. Po publikacji protokołu aprecjacja USD uległa wyhamowaniu. Kurs EUR/USD kwotowany był na koniec sesji nieco powyżej 1,10, i tym samym USD jest najmocniejszy od końca lipca.

Na wartości tracił jen. Japońska waluta osłabiła się w środę względem USD do ponad 104.

Po południu wyraźnie pod kreskę zeszły notowania ropy naftowej. Państwa wydobywające ten surowiec, zarówno zrzeszone jak i niezrzeszone w OPEC, nie podjęły jeszcze decyzji, czy ograniczą wydobycie w tym samym czasie - poinformował w środę po południu sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo. Władimir Putin podtrzymał w natomiast w środę w imieniu Rosji chęć dołączenia do działań ograniczających podaż na rynku. Analitycy Citi oceniają, iż zawarcie wiążącej umowy Rosja-OPEC jest prawdopodobne w 50 proc.

W środę wieczorem baryłka Brent kosztuje poniżej 52 USD.

W Europie Indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,42 proc. Francuski CAC 40 zniżkował o 0,44 proc. Niemiecki DAX stracił o 0,51 proc. Brytyjski FTSE 100 spadł o 0,66 proc.

W centrum uwagi rynku w Europie również znalazły się wyniki spółek.

Nawet 17 proc. traciły akcje Ericssona, po publikacji zaskakująco słabych wstępnych wyników za III kw. To największy spadek akcji tej spółki od 9 lat.

We Frankfurcie zwyżkowały walory BASF. Chemiczny gigant zaraportował niższy od oczekiwań spadek zysku.

W Londynie tracił Fresnillo. Producent metali szlachetnych zaraportował kwartalny spadek produkcji srebra. Na tym samym parkiecie traci Lloyds. Bank ogłosił, że pozbędzie się ponad 1.300 etatów, w celu zwiększenia rentowności.

Taniały akcje Fiat Chrystler. Na rynek napłynęły nieoficjalne informacje, iż producent samochodów zawiesił rozmowy nt. ustanowienia partnerstwa z Samsungiem, który zajęty jest rozwiązywaniem kryzysu wokół problemów z najnowszym modelem Note 7.

OCZEKIWANIA INFLACYJNE W USA DOBRZE ZAKOTWICZONE - DUDLEY, FED

William Dudley, wiceprzewodniczący FOMC, ocenił w środę, iż oczekiwania inflacyjne w USA są dobrze zakotwiczone, a inflacja znajduje się nieco poniżej celu Fed. Dodał, iż Fed nie wie, jaki jest poziom pełnego zatrudnienia w gospodarce USA. W jego opinii, na rynek pracy ponownie zaczynają wchodzić osoby, które wcześniej nie miały ku temu zachęt i jest to jeden z powodów, dla których Fed wstrzymuje się z podwyżką stóp. W odniesieniu do ścieżki podwyżek Dudley powiedział, iż Fed "potrafi być delikatny, gdy rezygnuje akomodacyjnej polityki monetarnej". Jego zdaniem, trwała odbudowa w gospodarce USA pozwoli Fedowi na normalizację stóp procentowych.

LEPSZY OD KONSENSUSU ODCZYT WSKAŹNIKA JOLTS Z RYNKU PRACY USA

Wskaźnik JOLTS, mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty, spadł w sierpniu do 5,44 mln z 5,83 mln miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wyniku w sierpniu na poziomie 5,80 mln.

INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA W USA W DÓŁ

Indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA wyrównany sezonowo zniżkował w USA w tygodniu zakończonym 7 października o 6,0 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 2,9 proc. Wskaźnik jest teraz o 31,5 proc. powyżej wartości sprzed roku.

TOYOTA I SUZUKI PROWADZĄ ROZMOWY NAD "PARTNERSTWEM BIZNESOWYM"

Producenci samochodów Toyota i Suzuki ogłosili w poniedziałek, iż od zeszłego tygodnia prowadzą rozmowy nad współpracą w zakresie bezpieczeństwa, technologii IT oraz środowiska. Rozmowy będą toczyć się pod warunkiem, że obie spółki będą nadal konkurować ze sobą w sposób uczciwy i niezależny - poinformowali przedstawiciele firm.

ROSJA GOTOWA OGRANICZYĆ WYDOBYCIE ROPY - PUTIN

Rosja jest gotowa ograniczyć wydobycie ropy, jeżeli OPEC także podejmie taką decyzję - powiedział w środę Władimir Putin, prezydent Rosji. Tym samym powtórzył on swoje poniedziałkowe zobowiązanie o tym samym brzemieniu. Ocenił, że światowa gospodarka skorzysta na zamrożeniu podaży surowca na dotychczasowym poziomie.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W STREFIE EURO ZGODNA Z OCZEKIWANIAMI

Produkcja w sierpniu wzrosła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,7 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 1,5 proc., po spadku poprzednio o 1,1 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,8 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 1,5 proc. W VII spadek produkcji rdr wyniósł 0,5 proc.

AKCJE FORTINET W USA W DÓŁ PO REWIZJI OCZEKIWAŃ NA III KW.

Kalifornijski dostawca informatycznych rozwiązań zabezpieczających Fortinet podał, że prognozowany zysk na akcję spółki w III kw. wyniesie 15-16 centów. Konsensus agencji Reutera zakładał cenę na poziomie 18 centów. Fortinet podał też, że spodziewa się zysku w wysokości 311-316 mln USD, wobec wcześniej prognozowanych 319-342 mln USD.

DUŻY SPADEK PRZYCHODÓW ERICSSONA

W środę Ericsson bez zapowiedzi opublikował wstępne wyniki za III kw. 2016 r. Przychody producenta elektroniki spadły w III kw. rdr o 14 proc. do 51,1 mld szwedzkich koron. Marża brutto spadła do 28,3 proc. z 33,9 proc. w analogicznym okresie ubiegłego orku. Spółka poinformowała w komunikacie, że ostateczne wyniki za III kw. będą "znacznie" niższe od prognoz.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK ZYSKU BASF

Skorygowany EBIT niemieckiego BASF spadł w III kw. o 5,4 proc. do 1,5 mld euro - wynika ze wstępnych wyników podanych przez spółkę. Analitycy oczekiwali spadku do 1,28 mld euro. Sprzedaż koncernu w III kw. spadła o 20 proc. do 14 mld euro, wobec 13,9 mld euro oczekiwań. BASF potwierdził prognozy na 2016 r.

NIEMIECKI RZĄD NACISKA NA DEUTSCHE BANK WS. UGODY Z USA

Niemiecki rząd naciska na Deutsche Bank ws. szybkiej ugody z Departamentem Sprawiedliwości, by jego kierownictwo mogło skupić się na restrukturyzacji i zmianie modelu biznesowego banku - podaje agencja Bloomberg, powołując się na niemieckie źródła rządowe. Źródła Bloomberga wskazały, że Deutsche Bank musi przyspieszyć działania w kierunku redukcji zatrudnienia, przestawienia działalności w kierunku online oraz zmniejszenia ilości placówek.

FRESNILLO WYPRODUKOWAŁO MNIEJ SREBRA NIŻ W POPRZEDNIM KWARTALE

Kwartalna produkcja srebra Fresnillo, notowanego na giełdzie w Londynie producenta metali szlachetnych, spadła o 9,4 proc. w III kw. - podała spółka w komunikacie. Produkcja złota Fresnillo liczona rok do roku wzrosła o 20,9 proc. w III kw. Od początku 2016 r. spółka wyprodukowała o ponad 1/5 złota więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółka podtrzymała prognozy wydobycia oby kruszców na ten rok.

GOLDMAN SACHS WIDZI WIĘKSZE SZANSE NA PODWYŻKI STÓP W USA W XII

Analitycy Goldman Sachs zwiększyli w środę swoje szacunki skumulowanego prawdopodobieństwa podwyżki stopy funduszy federalnych w USA do końca roku do 75 proc. z 65 proc. Swoją decyzję uzasadnili zmniejszającymi się w sondażach szansami na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. "Jest to istotne, gdyż uczestnicy rynku oceniają ewentualną wygraną Trumpa jako przesłankę za potencjalnym zacieśnieniem na rynkach finansowych, co może skutkować oddaleniem się szans na podwyżkę stóp w USA" - napisali. (PAP)