RZECZPOSPOLITA

"Rz" dotarła do szczegółów zgody Komisji Europejskiej na wsparcie górnictwa kwotą 8 mld zł. Rząd przedstawił Brukseli terminy przejścia kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co oznacza ich zamknięcie. Tymczasem w komunikacie rządu nie ma o tym ani słowa. Pierwszą, która zakończy wydobycie, będzie w grudniu kopalnia Makoszowy. (s.A1,B1)

Tanie mięso drobiowe z Polski zalewa rynek UE. Nasze firmy mają apetyt na więcej i na potęgę zwiększają produkcję. (s.B5)

Przemysł motoryzacyjny jeszcze przyspieszy. Nowe inwestycje, wzrost produkcji i największy od lat optymizm - to obraz tej branży w Polsce. Problemem są jednak trudności z pozyskaniem pracowników. (s.B6)

Najbardziej wiernych klientów ma Millennium. W tej grupie są także osoby korzystające z usług ING Banku Śląskiego, BZ WBK i mBanku - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. (s.B8)

Telekomunikacyjny operatorzy stacjonarni i komórkowi oferują coraz to nowe usługi i łączą je w pakiety. Wierzą, że takie wykorzystanie ich marek to przyszłość biznesu i sposób na wzrost. Potencjał widzą m.in. w internecie rzeczy. (s.B11)

PARKIET

Szczególnie dla firm z WIG 20 ten rok nie jest udany, jeśli chodzi o wyniki finansowe. Analitycy oczekują, że przyszły będzie wyraźnie lepszy, a niektóre spółki zanotują nawet kilkudziesięcioprocentową poprawę. (s.1,7)

Słaba koniunktura w sektorze budowlanym hamuje ambicje TIM i Grodna. Dzięki e-commerce skutki stagnacji są mniej dotkliwe. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Samorządy w Polsce mają 68 mld zł zadłużenia. Głównie przez kredyty na inwestycje. Teraz z projektami wyhamowały, bo czekają na nowe dotacje z UE. Boją się też, że ręce wiązać im będzie pomysł MSWiA o regionalnych izbach obrachunkowych. (s.12)

Banki tak wysoko wywindowały prowizje za udzielanie kredytów gotówkowych, że większość z nich przestała pokazywać rzeczywiste koszty kredytu. Nic dziwnego, prowizje dochodzą do 25 proc. (s.16)

PULS BIZNESU

Fiat zwiększa moc w Bielsku-Białej. W 2018 r. koncern zainwestuje w produkcję dwóch nowych silników benzynowych. Wyda 250 mln euro. (s.2)

Generali zapewnia, że nie planuje sprzedaży aktywów w Europie Środkowo-Wschodniej. "To dla nas jeden z obszarów, w którym chcemy się rozwijać" - powiedział Luciano Cirina, prezes Generali CEE Holding. Informuje, że ten rok polskie Generali poświęciło na dochodzenie do siebie. Przeprowadziło restrukturyzację i zmieniło politykę cenową. W przyszłym powinno być już zyskowne. (s.3)

Rząd nie wspiera inwestycji Eggera. Austriacki producent płyt meblowych nie dostał grantu na budowę pod Olsztynem fabryki za 789 mln zł. Firma na razie nie zrezygnowała z projektu, ale jej przepustka do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stoi pod znakiem zapytania. Inwestycja grupy po raz drugi nie uzyskała rekomendacji międzyresortowego zespołu do udzielania pomocy z programu wspierania inwestycji. Zespół uzasadniał to m.in. konkurencją firmy dla polskich podmiotów i negatywnym oddziaływaniem inwestycji na środowisko naturalne. (s.4)

Największym beneficjentem likwidacji resortu skarbu będzie minister rozwoju. Z informacji "PB" wynika, że w tym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki dostał pełnomocnictwa do nadzoru nad następnymi spółkami skarbu państwa: GPW, KDPW, Totalizatorem Sportowym i PZU. (s.8)

W 2015 r. na świecie wyprodukowano 322 mln ton tworzyw sztucznych. Prawie połowa rynku należy do Azji. (s.14) (PAP)