Poroszenko był na konferencji prasowej pytany o swoje wcześniejsze zapowiedzi dotyczące przyjęcia do końca listopada mapy drogowej w sprawie realizacji porozumień mińskich.

Ukraiński prezydent powiedział, że po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych formatu normandzkiego może skonstatować "wspólność stanowisk Ukrainy, Francji i Niemiec w sprawie mapy drogowej".

"Niestety, według moich informacji, Rosja przyjechała w ogóle bez swojego stanowiska. Konstatujemy niestety brak jakiegokolwiek postępu, jeśli chodzi o omówienie i implementację mapy drogowej" - dodał.

Poroszenko podkreślił, powołując się na informacje OBWE, że "ostrzały ze strony Rosji, a także bojowników, z zabronionej broni są kontynuowane", a nawet "dochodzi do eskalacji ostrzału". "Jest to naruszenie umów z Mińska" - zaznaczył.

"To powinno doprowadzić do absolutnie logicznej decyzji, że w związku z niewykonywaniem umów z Mińska (...) sankcje wobec Federacji Rosyjskiej powinny być przedłużone" - zaznaczył prezydent Ukrainy. (PAP)