59-letni Mirzijojew, który sprawuje urząd premiera od 2003 roku, uznawany jest za najbardziej prawdopodobnego następcę zmarłego na początku września Islama Karimowa. W ostatnich miesiącach pełnił także obowiązki prezydenta, gdy z ich wykonywania zrezygnował przewodniczący Senatu Nigmatilla Juldaszew.

Pozostali kandydaci w wyborach to Hatamdżon Ketmonow z Ludowo-Demokratycznej Partii Uzbekistanu, reprezentujący Socjaldemokratyczną Partię Uzbekistanu "Sprawiedliwość" Narimon Umarow oraz Sarwar Otamuratow z Demokratycznej Partii Odrodzenia Narodowego.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 16 czasu polskiego. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ponad 20 mln obywateli Uzbekistanu.

Poprzedni prezydent, Islam Karimow rządził Uzbekistanem przez 27 lat. W czasach radzieckich przeszedł przez wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Jego autorytarne rządy wywoływały krytykę Zachodu. (PAP)