"Większość przychodów wygenerowała sprzedaż sprzętu rekreacyjnego i przeznaczonego dla profesjonalnej fotografii i filmu oraz usługi, w tym szkolenia na licencjonowanych operatorów bezzałogowców. Chociaż wciąż dominuje handel (55% w 2016 r; 62% w 2015 r.), to istotny wzrost obserwujemy w usługach (33% w 2016 r.; 17% w 2015 r.), ale zarazem odnotowujemy spadek w krajowej produkcji dronów (12% w 2016 r.; 21% w 2015 r.). Wynika to z braku znaczących zamówień wojskowych i innych służb mundurowych" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. 

W badaniu uwzględniono 255 firm (w poprzednim roku 140), dla których drony są podstawowym narzędziem w działalności gospodarczej. Zdecydowana większość świadczy usługi fotograficzne lub prowadzi działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, podano również.

"Rynek szkoleń operatorów bezzałogowych statków powietrznych w Polsce wart jest co najmniej 13,8 mln zł. Efektem działalności 46 certyfikowanych ośrodków szkoleniowych i pomyślnego przejścia egzaminów u 14 egzaminatorów jest ok. 3600 operatorów UAV posiadających świadectwa kwalifikacji. Między majem a listopadem 2016 r. przybyło ich aż 1000. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu na świecie, zaś na pierwszym w Europie, co jest konsekwencją dość korzystnych i jasnych przepisów prawa lotniczego o bezzałogowych statkach powietrznych" - czytamy w komunikacie.

W mijającym 2016 roku znacząco wzrosła sprzedaż dronów rekreacyjnych, służących m. in. amatorskiej fotografii i wideofilmowaniu. To wzrost rzędu kilkunastu tysięcy maszyn o wadze do 2 kg. Z reguły dominują tanie, chińskie konstrukcje, podano także.

"W przypadku latających zabawek znaczącą pozycję uzyskał francuski Parrot. Wśród dronów do zastosowań profesjonalnych dominują maszyny światowego lidera rynku – DJI. Ale w poszczególnych obszarach jak w fotogrametrii uznaniem cieszą się maszyny firmy Trimble czy też senseFly (należy do koncernu Parrot)" - czytamy w komunikacie.

Pełen raport z badań p.t. „Rynek dronów w Polsce 2016. Świt" ukaże się na początku 2017 r. 

>>> Czytaj też: 1000 dronów bojowych dla wojska. Misiewicz: "Twierdzenie, że MON się wycofuje jest nieprawdą"