Sąd Rejonowy Gdańsk–Północ 21 listopada br. wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku – poinformowała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

"Zgodnie z postanowieniem Sądu, wierzyciele SKOK Wybrzeże będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego – komisarza w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym" - głosi komunikat.

KNF zawiesiła działalność SKOK Wybrzeże z dniem 15 września 2017 r.; wystąpiła wtedy z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy.

Jak informowała wówczas w komunikacie KNF, decyzja o zawieszeniu działalności SKOK "Wybrzeże" podjęta została jednomyślnie i oparta na fakcie, że aktywa spółdzielczej kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

Przypomniano, że 8 sierpnia 2016 r. KNF ustanowiła w SKOK "Wybrzeże" zarządcę komisarycznego. Z jego raportu, który wpłynął do KNF 17 sierpnia 2017 r. wynika, że sytuacja finansowa kasy na dzień poprzedzający ustanowienie zarządcy komisarycznego oznaczała "głęboką niewypłacalność".

Reklama

"Udzielona przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową (Kasa Krajowa) w latach 2014–2016 pomoc stabilizacyjna dla SKOK Wybrzeże okazała się niewystarczająca dla przywrócenia stabilności kasie" - podkreśliła KNF.

W połowie sierpnia br. Kasa Krajowa poinformowała KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej SKOK "Wybrzeże".

29 sierpnia 2017 r. KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK "Wybrzeże" w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów gromadzonych w kasie.

Jednocześnie KNF postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK "Wybrzeże" przez bank krajowy.

"W wyznaczonym przez KNF terminie, tj. do dnia 12 września 2017 r. włącznie, żaden bank krajowy nie zgłosił zainteresowania uczestnictwem w procesie przejęcia SKOK Wybrzeże albo jej wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań. W związku z tym wyczerpane zostały możliwe do zastosowania przez Komisję formy restrukturyzacji Kasy" - podkreślono.

W tej sytuacji, KNF zawiadomiła Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) o zagrożeniu upadłością SKOK "Wybrzeże" oraz o braku przesłanek wskazujących na możliwość podjęcia działań nadzorczych lub też działań samej SKOK "Wybrzeże", pozwalających na usunięcie stanu niewypłacalności.

Obecnie działa 36 SKOK-ów, w pięciu jest zarząd komisaryczny.

Według informacji KNF o sytuacji w sektorze SKOK w I półroczu br., na koniec czerwca 2017 r. 28 kas i Kasa Krajowa było objętych postępowaniami naprawczymi, przy czym pięć kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Z kolei w całym okresie sprawowania przez KNF nadzoru nad sektorem SKOK (czyli od końca 2012 roku) do końca II kwartału 2017 r. została zawieszona działalność dziesięciu kas (do sądów skierowano wnioski Komisji o ogłoszenie upadłości tych kas), siedem kas zostało przejętych przez banki (ponadto, 10 sierpnia KNF wyraziła zgodę na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK przez ING Bank Śląski); jedna kasa została przejęta przez inną kasę, a dwie kasy połączyły się po uzyskaniu zgody KNF. (PAP)

>>> Polecamy: Prywatyzacja w Polsce to był wielki chaos. Do dziś nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy