Jego interpretacja pokazuje, że przepisy o uldze na złe długi, skonstruowane z myślą o wierzycielach, nie są wyjątkowo uciążliwym balastem dla dłużników. Zakładają pełną symetrię: po upływie 90 dni od umówionego terminu płatności wierzyciel zmniejsza u siebie podatek należny, a dłużnik – podatek naliczony.
Inaczej ma być w uldze na złe długi w podatku dochodowym, która wejdzie w życie już od 1 stycznia 2020 r. Tu takiej symetrii może już nie być, bo ten, kto nie zaliczy wydatku do podatkowych kosztów, i tak będzie musiał po 90 dniach zwiększyć przychód do opodatkowania. Pod tym względem przepisy w ustawach o PIT i CIT będą dla zwlekających z zapłatą dużo bardziej rygorystyczne niż ustawa o VAT. Z tej ostatniej wynika bowiem, że kto licząc się z finansowymi kłopotami, nie odliczy VAT naliczonego, nie musi po 90 dniach niczego korygować. Potwierdzają to liczne interpretacje fiskusa, również te najnowsze.
Ale uwaga: w tym wypadku trzeba pilnować pięcioletniego terminu przedawnienia. Kiedy więc ono nie obowiązuje? Gdy dłużnik odejmie VAT w momencie otrzymania niepopłaconej faktury (lub w rozliczeniu za dwa następne okresy rozliczeniowe). Innymi słowy, jeżeli dłużnik nie skorzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego, a następnie po upływie 90-dniowego terminu zapłaci kontrahentowi, może odjąć VAT naliczony, ale tylko w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ale jeśli najpierw odejmie VAT naliczony, potem po 90 dniach go skoryguje, a następnie znów odliczy, to w tym wypadku pięcioleni termin przedawnienia go nie wiąże. Skąd taki wniosek? W jednej z interpretacji dyrektor KIS przyznał, że doszłoby do naruszenia zasady neutralności VAT. Wierzyciel otrzymujący zaległą należność musiałby rozpoznać i odprowadzić VAT należny, natomiast nabywca nie mógłby niczego odliczyć.
Przepisy o uldze na złe długi są korzystne dla dłużników również z innego względu – nie stoją na przeszkodzie temu, by zobowiązanie uregulował za dłużnika inny podmiot. Nabywca towarów i usług może dokonać płatności w dowolnej formie, która spowoduje wygaśnięcie roszczeń dostawcy lub usługodawcy. Może ona zostać uregulowana również przez podmioty trzecie – zapewnia dyrektor KIS.
Reklama
A za jaki okres odjąć VAT, gdy zapłata zostanie uregulowana? Zarówno z przepisów, jak i interpretacji fiskusa wynika, że kto zwleka z płatnościami ponad 90 dni, odlicza potem VAT na bieżąco. ©℗ C2–3