Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,3 proc. S&P 500 zniżkuje o 0,3 proc., Nasdaq Comp spada o 0,2 proc.

W centrum uwagi rynków znajduje się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz komentarze członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Zgodnie z oczekiwaniami EBC pozostawił bez zmian zarówno stopy procentowe, jak i parametry programu skupu aktywów.

EBC, przy okazji kształtowania oczekiwań rynku, w najbliższych miesiącach będzie się musiał zmierzyć z oznakami rosnącej inflacji oraz poprawy koniunktury w strefie euro. Na konferencji po posiedzeniu prezes EBC Mario Draghi wskazał, iż presja inflacyjna, szczególnie bazowa, w strefie euro ciągle jest niewielka, a EBC nie zamierza wprowadzać ograniczeń dla skali programu skupu aktywów.

Słowa Draghiego kontrastują z przekazem ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W ocenie jej prezes Janet Yellen, do 2019 r. stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych będą podnoszone kilka razy rocznie, a parametry gospodarki amerykańskiej znajdują się blisko celów Fed.

Na giełdach w USA najlepiej w czwartek radzą sobie spółki przemysłowe, a najgorzej sektor nieruchomości.

Najmocniej w górę DJI ciągną notowania UnitedHealth, a w dół Goldman Sachs.

Uwagę w USA zwraca Netflix, którego notowania rosły nawet 7 proc., ustanawiając historyczne maksima. Operator VOD poinformował, iż w IV kw. przybyło mu ponad 7 mln płatnych użytkowników, oczekiwano natomiast ok. 5 mln. Zysk na akcję spółki w IV kw. również przebił oczekiwania - o połowę, a szacowany zysk na I kw. 2017 r. - dwukrotnie.

Po zamknięciu sesji na Wall Street wyniki podadzą m.in. IBM i American Express.

Na rynku walutowym, gołębie sygnały docierające z EBC oraz jastrzębi ton Fed sprzyjają notowaniom dolara. W reakcji na słowa Draghiego kurs EUR/USD spał o 0,8 proc. do 1,06, pogłębiając umocnienie USD po wieczornej wypowiedzi Yellen ze środy. Wobec dolara traci również jen. Kurs USD/JPY rośnie o 1,7 proc. do 115,5.

Na wartości zyskuje funt szterling. Kurs GBP/USD wzrósł z 1,226 z rana do powyżej 1,23, w górę o 0,5 proc. W czwartek w Davos Theresa May, premier Wlk. Brytanii, powiedziała, że jej kraj jest otwarty na biznes oraz, że zamierza bronić wolnego handlu na świecie.

W reakcji na słowa Yellen do ponad 50 proc. wzrosło wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA już w maju. Do tej pory rynek przypisywał ponad 50-proc. szansę na podwyżkę stóp najwcześniej w czerwcu.

Yellen po raz kolejny wypowie się publicznie o godz. 2 nad ranem w piątek.

Po południu w USA uwaga rynków skierowana jest m.in. na wysłuchanie przed amerykańskim Kongresem kandydata na sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, który może zarysować szczegóły zmian w prawie podatkowym USA.

Rynki czekają już na piątkową inaugurację Donalda Trumpa.

"Najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie w tym tygodniu jednak piątkowa mowa inauguracyjna D. Trumpa. W swoich ostatnich wypowiedziach nowy amerykański prezydent kompletnie pomijał kwestie stymulacji fiskalnej, koncentrował się natomiast na protekcjonistycznej polityce handlowej. Wydźwięk mowy inauguracyjnej nada kierunek notowaniom na rynkach finansowych w przyszłym tygodniu, powrót do retoryki przedwyborczej wskazujących na zwiększanie wydatków fiskalnych, przynieść może powrót wzrostu rentowności obligacji w USA oraz powinien umocnić dolara" - ocenili w popołudniowej nocie analitycy Raiffeisen Polbank.

Po wyraźnych środowych spadkach, w czwartek ponad 1 proc. zyskują notowania ropy naftowej. Baryłka ropy WTI w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana w czwartek na 51,8 USD, a Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje do 54,5 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,35 mln baryłek, czyli 0,5 proc. Oczekiwano dwukrotnie niższego wzrostu.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih, powiedział na forum w Davos, iż w dwóch pierwszych tygodniach stycznia obserwował "bardzo mocne" stosowanie się państw OPEC do porozumienia o ograniczeniu podaży ropy.

Opublikowany w czwartek raport Międzynarodowej Agencji Energii potwierdził środowe słowa jej szefa, iż instytucja ta oczekuje wzrostu produkcji ropy ze złóż łupkowych w USA w 2017 r. W poprzednim raporcie oczekiwano stagnacji wydobycia. Agencja szacuje, iż w 2016 roku popyt na ropę wyniósł 1,5 mb/d oraz spodziewa sią spadku popytu w 2017 roku do 1,3 mb/d.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada od 0,2 proc. Brytyjski FTSE 100 zniżkuje 0,7 proc. Francuski CAC 40 idzie w dół o 0,4 proc., niemiecki DAX spada o 0,1 proc.

Ze spółek w Europie niewielką część środowych strat odrobił Pearson. Notowania brytyjskiego wydawcy spadły w środę o 28 proc. po obniżeniu przez spółkę prognozy zysków.

Ponad jedną piątą na wartości zyskały akcje Zodiac Aerospace. Producent foteli samolotowych zaakceptował ofertę przejęcia przez francuskiego Safrana za 9 mld USD.

EBC POZOSTAWIŁ BEZ ZMIAN STOPY PROC. ORAZ PARAMETRY QE

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc.

Jednocześnie Rada Prezesów potwierdziła, że będzie kontynuować program skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca marca 2017 roku, zaś od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mają być prowadzone nadal, na kwotę 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu.

GOSPODARKA BLISKO CELÓW FED, WSKAZANE STOPNIOWE PODNOSZENIE STÓP PROC. - YELLEN

Gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się blisko celów Rezerwy Federalnej, czyli pełnego zatrudnienia i stabilnych cen - powiedziała w środę w nocy czasu polskiego Janet Yellen, prezes Fed. Wyraziła pewność, iż sytuacja w gospodarce nadal będzie się poprawiać.

"Można powiedzieć, że gospodarka znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja zmierza ku celowi Fed" - powiedziała Yellen. "Stopniowe zmniejszanie wsparcia ze strony polityki monetarnej wydaje się być sensowne" - dodała. Jej zdaniem, data kolejnej podwyżki stóp w USA będzie zależeć od rozwoju sytuacji w gospodarce w najbliższych miesiącach. Yellen powiedziała, że zarówno ona, jak i pozostali członkowie Fed w grudniu oczekiwali, iż stopy procentowe w USA będą podnoszone do końca 2019 r. "kilka razy w roku".

W ocenie Yellen, ryzyka dla stabilności finansowe w USA są "umiarkowane". Dodała, że Fed weźmie pod uwagę rozwiązania fiskalne nowej administracji rządu USA.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W DÓŁ O 15 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 15 tys. do 234 tys. z 249 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 252 tys.

DANE Z RYNKU BUDOWLANEGO USA BEZ ZASKOCZEŃ

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w grudniu i wyniosła 1,226 mln w ujęciu rocznym. W listopadzie wskaźnik wyniósł 1,102 mln po korekcie wobec 1,09 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,188 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę w grudniu, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,210 mln z 1,212 mln poprzednio - podał Departament Handlu. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,225 mln.

INDEKS PHILADELPHIA FED MOCNO ZASKAKUJE IN PLUS DRUGI MIESIĄC Z RZĘDU

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w styczniu 23,6 pkt. - podał Fed z Filadelfii. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 15,3 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 19,7 pkt.

WLK. BRYTANIA ORĘDOWNIKIEM WOLNEGO HANDLU, OTWARTA NA BIZNES - MAY

"Wielka Brytania obejmie rolę nowego lidera jako najmocniejszy i najtwardszy orędownik wolnego rynku i wolnego handlu na całym świecie" - powiedziała w czwartek na Światowym Forum Gospodarczym w Davos premier Wlk. Brytanii Theresa May. Dodała, iż jej kraj będzie bronić "międzynarodowego reżimu opartego na prawie", a jej kraj jest otwarty na biznes. May wskazała, iż należy podjąć działania, nakierowane na zmniejszenie nierówności na świecie. "Istotnym jest, by przedsiębiorcy okazywali przywództwo i pokazywali że w zglobalizowanym świecie każdy podlega takim samym zasadom, a korzyści gospodarcze są udziałem wszystkich obywateli" - powiedziała. "Musimy wkroczyć na scenę, przejąć kontrolę i zapewnić, że wolny handel i globalizacja służą wszystkim. (PAP)