Według Point Topic, w III kwartale liczba szybkich łączy w Polsce wzrosła o 173 tys., z czego połowa przypadała na łącza miedziane w technologii xDSL. Ubiegły kwartał był siódmym kolejnym, w którym grupa Telekomunikacji Polskiej zdobyła zdecydowanie mniej klientów szybkiego internetu - 35 tys. - niż jej konkurenci. Z szacunków GP wynika, że w końcu tego roku w Polsce będzie działać ok. 4,1 mln szerokopasmowych łączy internetowych.
W Polsce, tak jak na świecie, dominuje technologia xDSL, która wykorzystuje łącza miedziane. Najszybsze łącze - światłowodowe - mają u nas niemal zerowy udział w rynku. Na świecie stanowią już 12,1 proc. wszystkich łączy internetowych.
Z danych Point Topic wynika, że w III kwartale pozycję lidera światowego rankingu szybkich łączy internetowych oddały USA i obecnie liderem są Chiny. W Chinach działa 80,9 mln szybkich łączy, a w USA - 78,7 mln. Na świecie jest ich ponad 400 mln, z czego statystyki Point Topic uwzględniają 398,8 mln.
Analitycy Point Topic spodziewają się, że w 2013 roku na całym świecie będzie 683 mln szybkich łączy internetowych, w tym 153 mln w Chinach i 117 mln w USA. Point Topic, podobnie jak OECD jako szybkie łącza uznaje te, które pozwalają ściągać dane z prędkością minimum 256 kb/s. Unia Europejska za łącza szerokopasmowe uznaje te, które mają prędkość od 144 kb/s.
4,1 mln szerokopasmowych łączy internetowych będzie w Polsce na koniec 2008 roku*
*szacunki GP