Przypomniał, że Polska jest krajem partnerskim imprezy.

Otwarcie targów odbędzie się 23 kwietnia. "Spodziewamy się, że otwarciu uczestniczyć będą przedstawiciele najwyższych władz państw i firm obecnych na targach, wśród nich kanclerz (Niemiec - PAP) Angela Merkel, premier Beata Szydło, wicepremier (minister rozwoju i finansów) Mateusz Morawiecki i (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego) Jarosław Gowin" - mówił na konferencji prasowej wiceminister Kościński.

Podczas gali zaprezentowane będą osiągnięcia polskiej gospodarki.

Poinformował także, że 24 kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie polskiego stoiska; dokonają tego premier Szydło i kanclerz Merkel oraz wicepremierzy Morawiecki i Gowin.

Reklama

Kościński wyraził przekonanie, że polskie stoisko będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Na 1200 m kw. powierzchni wystawowej, polskie osiągnięcia w przemyśle nowoczesnym prezentować będzie 11 firm, reprezentujących branże nowoczesnych technologii - powiedział. Dodał, że promować się będzie też osiem regionów kraju (województwa: lubelskie, lubuskie, małopolskie, opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie), pięć specjalnych stref ekonomicznych (Łódzka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Wałbrzyska SSE, Mielecka SSE i Tarnobrzeska SSE) oraz Urząd Dozoru Technicznego.

Kościński przedstawił też logo Polski, które będzie towarzyszyło wystawie w Hanowerze - K-dron w barwach narodowych, który - jak wskazał - symbolizuje polską gospodarkę i jej innowacyjność. Oprócz tego - dodał - Polska będzie występowała pod hasłem "Smart means Poland", odnoszącym się do nowoczesnego przemysłu 4.0.

Wśród 11 firm znalazły się m.in. Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeźroczystych ogniw fotowoltaicznych), Eko Energetyka (producent urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych), czy TMA Automation (projektant rozwiązań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

W strefie start-upów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm, a w całych targach weźmie udział w sumie ok. 200 przedsiębiorstw z Polski - przekazał Kościński.

Uczestniczący w konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński przekazał, że dodatkowo specjalne stoisko będzie dedykowane polskiej technologii i nauce, gdzie na 300 m kw. powierzchni pokazane będzie 20 innowacyjnych polskich rozwiązań.

Ponadto swoje wynalazki zaprezentują studenci – laureaci projektu "Najlepsi z najlepszych" - mówił wiceminister. Wśród nich znajdą się między innymi robot, który uczy dzieci programowania, łazik marsjański, autonomiczny pojazd elektryczny czy samochód solarny.

"Prawdziwy konkurencyjny biznes zaczyna się w nauce. Bez nauki biznes nie da sobie rady" - podkreślił Dardziński.

W tym roku najważniejsze targi przemysłowe w świecie zorganizowano pod tytułem "Integrated Industry – Creating Value". Łączy w sobie różne tematy związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. Według Ministerstwa Rozwoju w hasło wpisują się działania polskiego rządu, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Targi potrwają cztery dni.

Za ceremonię otwarcia imprezy odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Jak zauważył jej prezes Tomasz Pisula, poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko, gdyż przed Polską krajami partnerskimi były Indie czy USA, dużo bardziej od Polski zasobne i dysponujące technologiami, które warto pokazać.

"Okazuje się, że my nie mamy problemów z tego typu technologiami, że polscy wykonawcy, których wynajęliśmy do zorganizowania gali otwarcia mają je na tym samym poziomie, co nasi poprzednicy" - mówił Pisula.

"To impreza z kluczem, celem tego widowiska ma być pokazanie, co to znaczy +Smart means Poland+, czyli co my, jako Polska, chcemy na tych targach osiągnąć" - dodał. (PAP)

zab/ amac/