Podczas briefingu szef resortu obrony podkreślił, że tegoroczna, druga już edycja targów w Ostródzie jest jedną z największych tego typu imprez w Europie.

"To jest dla mnie wielkie przeżycie - móc się spotkać z państwem po obejrzeniu wystawy targów proobronnych, największej tego typu imprezy w Europie, która łączy w sobie wojska obrony terytorialnej, wojska operacyjne z najlepszym polskim przemysłem oraz z wysiłkiem polskich organizacji proobronnych i polskiej młodzieży" - mówił Macierewicz.

Podkreślił, że dzięki targom Polacy mogą obejrzeć, "jak bardzo zmienia się armia, jak bardzo zmienia się polski przemysł obronny i jak bardzo zmienia się Polska wtedy, gdy Polacy chcą swój wysiłek poświecić, by ojczyzna była bezpieczniejsza i silniejsza".

Przed obejrzeniem stoisk zakładów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wystawców zagranicznych, ale także stoisk przygotowanych przez różne formacje wojskowe, w tym wojska specjalne czy żandarmerię wojskową, minister uczestniczył w apelu klas mundurowych. Około 900 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przyjechało do Ostródy na Piknik Proobronny, towarzyszący Targom Pro Defence.

Reklama

Minister zapowiedział powrót szkoleń wojskowych do szkół. "Młodzież musi poznawać podstawowe zasady związane z obronnością, zarówno z myślą taktyczną, jak i zachowaniami bezpośrednimi. Musi być szkolona, po to by była zdolna w razie niebezpieczeństwa umieć się zachować, niezależnie od tego, kto później (z młodych ludzi - PAP) będzie w armii" - wyjaśnił minister.

Zwracając się do uczestników Proobronnego Pikniku, Macierewicz powiedział, że to młodzież "pokazała gotowość do budowania wojska polskiego, do budowania obrony Polski, do zmiany tego katastrofalnego stanu rzeczy, który przez lata niszczył ducha narodu".

"To prawdziwa radość patrzeć, że Polska na nowo wstaje do budowania swojej siły, do budowania swojej obrony, do tego, by wojsko polskie było jednym z tych czynników, które dają Polakom bezpieczeństwo, dają Polakom siłę i pewność, że mogą tworzyć silną wielką ojczyznę" - mówił szef resortu obrony.

Podkreślił, że wojska obrony terytorialnej są symbolem tego, by w wymiarze lokalnym można było zorganizować siły obronne społeczeństwa polskiego. "Ten wysiłek składa się w całość wraz z działaniami, jakie podjęliśmy w wymiarze międzynarodowym"- dodał minister.

Przypomniał, że dzięki decyzjom podjętym na szczycie NATO w ub. roku, w Polsce stacjonują już siły sojuszników z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a wkrótce z Chorwacji. Dodał, że polskie wojska wzmocnią z kolei siły na Łotwie i w Rumunii.

W II edycji targów Pro Defense, które potrwają do niedzieli uczestniczy ok. 100 wystawców. Główne punkty imprezy to: wystawa sprzętu wojskowego, międzynarodowa konferencja organizacji paramilitarnych, piknik klas mundurowych i ścieżka edukacyjna poświęcona historii polskiego oręża.

W ramach ekspozycji MON swoje stoiska i punkty informacyjne przygotowały m.in. jednostki Sił Zbrojnych RP, instytucje i ośrodki szkolnictwa wojskowego. Zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy, wśród firm wiodąca będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Honorowy patronat na tegoroczną, II edycją targów sprawują: MON i Ministerstwo Edukacji Narodowej.