Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ - napisała premier Beata Szydło na Twitterze po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem - podkreśliła szefowa rządu.

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku" - napisała premier na swoim profilu na Twitterze.

Reklama

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu pięć krajów na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: Polskę, Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwineę Równikową.

Polska reprezentowała grupę państw Europy Wschodniej (EEG), Kuwejt - Grupę Azji i Pacyfiku, Peru - Grupę Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa - Grupę Afrykańską.

Zgromadzenie Narodowe przeprowadziło też wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej i Innych (WEOG); na skutek porozumienia o podziale dwuletniej kadencji z Włochami miejsce w RB otrzymała Holandia.

Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy - skomentował wyniki piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. W głosowaniu w ZO uzyskała 190 głosów; dwa państwa wstrzymały się od głosu.

W przesłanym PAP komunikacie MSZ do wyboru Polski odniósł się szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił, wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to "zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu".

"To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej" – ocenił minister, cytowany w komunikacie. Zaznaczył, że wynik piątkowego głosowania stanowi ponadto "potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy". "Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań" – dodał Waszczykowski.

Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo - powiedział prezydent Andrzej Duda w związku z wyborem Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 i 2019.

Prezydent na konferencji prasowej mówił, że gdy rok temu inaugurował kampanię na rzecz członkostwa, wielu mówiło, że to cel nierealny. "Ja od samego początku uważałem, że to cel absolutnie wykonalny i Polska na 100-lecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem RB ONZ" - podkreślił prezydent.

"To wielce radosne dla nas popołudnie, dzień niezwykłej dla mnie satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię" - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił prezydent, na 192 państwa - 190 poparło kandydaturę Polski. "To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady startowało" - mówił prezydent Duda.

"Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo" - podkreślił.

Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ będziemy reprezentowali naszą część Europy, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

"Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji, która dba o pokój na świecie, która ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o budowanie światowego ładu, światowego porządku" - mówił w piątek prezydent na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników głosowania w ONZ.

Jak mówił Andrzej Duda, Rada Bezpieczeństwa ONZ to organ najbardziej decyzyjny, który podejmuje wiążące rezolucje, decyduje o procesach pokojowych i sankcjach nakładanych w związku z naruszeniami prawa międzynarodowego.

Prezydent wyraził wdzięczność krajom, które poparły w głosowaniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ polską kandydaturę. "Będziemy reprezentowali naszą część Europy, nasz region, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie" - podkreślił.