"Podjąłem decyzję, że zaproponuję parlamentowi na stanowisko premiera Anę Brnabić. Wierzę, że ma ona wszystkie potrzebne do pełnienia tej funkcji cechy charakteru oraz doświadczenie" - oświadczył Vuczić na konferencji prasowej. Określając swoją decyzję jako "trudną", dodał, że została podjęta "w interesie Serbii i jej obywateli".

"Jestem pewien, że (Brnabić) będzie ciężko pracowała oraz okaże szacunek wszystkim ugrupowamiom politycznym i wraz z innymi ministrami będzie pracowała na rzecz Serbii" - powiedział prezydent.

Brnabić, zdeklarowana lesbijka, obecnie sprawuje urząd ministra administracji państwowej i samorządu lokalnego. By objęła funkcję premiera, jej kandydatura musi zostać w przyszłym tygodniu zatwierdzony przez parlament.

Zeszłoroczna nominacja Brnabić na stanowisko ministra została okrzyknięta historyczną w kraju, w którym homoseksualiści często padają ofiarą dyskryminacji czy przemocy - pisze agencja AP. Serbia, ubiegająca się o członkostwo w UE, stara się w ostatnich latach poprawić ochronę praw mniejszości seksualnych. Prezydent Vuczić w ramach działań zbliżających jego kraj do UE zapowiadał działania na rzecz praw tych środowisk.

Ze stanowiska premiera Serbii 30 maja ustąpił Vuczić, by od 1 czerwca objąć urząd prezydenta. Pracami rządu kieruje tymczasowo pierwszy wicepremier oraz minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić. (PAP)

ulb/ ap/