O potencjalnej awarii Gazociągu poinformował serwis Energetyka24.com, ale okazało się, że powód wstrzymania przesyłu gazu mógł być inny.

Portal powołuje się na informację Gaz-Systemu, która została opublikowana w pilnym komunikacie rynkowym. W informacji tej jest mowa o "zdarzeniu nieplanowanym", które dotknęło Gazociąg Jamalski. W efekcie zdolność przesyłowa obiektu spadła do zera.

Gaz zbyt niskiej jakości

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski nie jest wpuszczany do polskiego systemu – dowiedziała się PAP nieoficjalnie.

Jak mówi proszący o zachowanie anonimowości informator, od pewnego czasu „jest problem z jakością rosyjskiego paliwa. Jest ona zbyt niska, by wpuścić go do naszego sytemu”. Według informatora, takie rzeczy się zdarzają, ale - jak dodał – „nie przez tak długi okres czasu”.

Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.

Źródło: Energetyka24.com/PAP

>>> Czytaj też: Do 2022 r. zastąpimy import gazu ze Wschodu? Naimski: To naszcel strategiczny