Hodges, pytany w TVN24 o osobiste doświadczenia z pierwszej w historii obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce, powiedział, że Polska "stała się środkiem ciężkości (center of gravity) dla wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie".

"Od szczytu NATO w Warszawie ubiegłego roku, gdy podjęto decyzje, by przejść na odstraszanie, zaczęliśmy tutaj przemieszczanie rotacyjne brygady pancernej, również wojsk lotniczych i logistyki do Polski. Więc geografia jest dla nas idealna, byśmy mogli tutaj naszą misję realizować. Jest to miejsce, gdzie poprawiamy nasze zdolności logistyczne. No i oczywiście NATO zwiększa swoją prezencję poprzez grupę bojową rozmieszczoną w Orzyszu, przemieściliśmy również dowództwo dywizji do Poznania. Więc Polska jest w tej chwili naszym środkiem ciężkości. To było możliwe i jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki wsparciu rządu RP, armii, kolei. Więc jestem niezmiernie zadowolony z tego, że byliśmy w stanie tutaj, w Polsce stworzyć tę placówkę" - mówił Hodges.

Pytany, czy dotychczasowa obecność sojuszniczych wojsk w Polsce daje podstawy, aby zarekomendować ich dłuższe stacjonowanie, odpowiedział: "Jestem przekonany, że mój kraj będzie nieustannie robił wszystko, co będzie konieczne, aby przyczynić się do bezpieczeństwa zbiorowego wszystkich członków sojuszu, w tym również Polski". Podkreślił, że stanowisko Stanów Zjednoczonych jest jasne Stany od samego początku ich zaangażowania na rzecz kolektywnego bezpieczeństwa w NATO.

Dziennikarz zaznaczył, że obecność wojsk USA w Polsce wiąże się z zagrożeniem płynącym ze Wschodu. Hodges pytany, czy widzi "w przewidywalnej przyszłości", w jakim strategia 3d: obronności (defence), dyplomacji (diplomacy) i rozwoju (development), mogłaby zacząć działać wobec Rosji, powiedział, że "odstraszanie wymagałoby zademonstrowanych zdolności i okazania gotowości, aby je (te zdolności) wykorzystać".

Reklama

"Wydaje mi się, że Rosja szanuje wyłącznie silnych. A prawdziwą siłą sojuszu jest jego 29 członków trzymających się razem. Polska jest pod tym względem niezmiernie ważnym liderem" - mówił Hodges.

Zdaniem Hodgesa Rosja musi patrzeć na Zachód, "jako na takie koło ratunkowe", ponieważ - w jego ocenie - "to jest ich jedyna nadzieja na rozwój gospodarczy". "My nie jesteśmy zagrożeniem dla nich i oni o tym wiedzą" - powiedział.

Hodges przypomniał, że z Europy trzy lata temu wyjechał ostatni amerykański czołg, a brygada lotnicza "była niemalże zupełnie dezaktywowana i wysłana do Stanów, aby tam zajmować się innymi zadaniami, bo nie przypuszczaliśmy, że będzie nam potrzebna".

"Natomiast po inwazji na Ukrainę, po zajęciu Krymu, po agresywnym zachowaniu gdzie indziej w Europie ze strony Rosji, musieliśmy zmienić podejście do bezpieczeństwa w Europie. Wszystkie 28 państw NATO (tylu wówczas, przed przyjęciem Czarnogóry, Sojusz liczył członków - PAP) w Europie w zeszłym roku (...) stwierdziło, że musimy zmienić nasze stanowisko z pilnowania na odstraszanie" - mówił Hodges.

Jego zdaniem dla Rosji o wiele większym zagrożeniem byłoby Południe i Wschód. "Tym się powinni martwić, a nie budować pierwszą armię czołgową, gdzie mają 800 czołgów w zachodnim okręgu wojskowym. Nie jesteśmy dla nich zagrożeniem, powinni o tym wiedzieć" - podkreślił.

W ocenie Hodgesa Rosja wykorzystując dezinformację, próbuje stworzyć fałszywą narrację i "próbuje wpłynąć na debatę", by przełamać jedność sojuszników. "Chcą stworzyć napięcie i doprowadzić do pęknięć. Ale wydaje mi się, że trochę przesadzili z rozgrywaniem tej karty i teraz nie mają już wiarygodności. Żaden poważny dziennikarz ani dyplomata już im nie wierzy" - ocenił.

"To nie zmienia oczywiście faktu, że naturalnie chcielibyśmy, aby Rosja wróciła do społeczności międzynarodowej" - dodał.

"Summa summarum, zawsze mówimy o rozwiązaniu politycznym, które pozwoli nam dojść do tego celu i wydaje mi się, że kluczem do tego będzie przejrzystość. Każde ćwiczenie, jakie prowadzimy na Zachodzie, każde manewry obserwują setki dziennikarzy. Wszystko, co robimy, jest widoczne. Zapraszamy dziennikarzy, aby przyjeżdżali i patrzyli na to, co robimy. Nigdy przez te trzy lata nie słyszałem ani o jednym dziennikarzu, który kiedykolwiek byłby na manewrach rosyjskich" - powiedział Hodges.

Dopytywany, czy amerykańskie siły zbrojne stacjonujące w Polsce są gotowe, aby w przypadku zagrożenia chwycić za broń, odpowiedział: "Tak, po to są. Amerykańscy żołnierze zawsze są na to gotowi, to jest nasz obowiązek".

"Wydaje mi się, że jest to ważne, aby to wiedzieć, że nasza grupa bojowa w Orzyszu (...) jest w ramach brygady polskiej. Więc jesteśmy w pełni zintegrowani w polski łańcuch dowodzenia i struktur obrony" - podkreślił. (PAP)