Ortega została pozbawiona stanowiska za próby hamowania samowoli władz wobec opozycji.

Zdecydowała się ona m.in. występować z wnioskami o zbadanie przyczyn śmierci wielu spośród ponad 120 uczestników antyrządowych demonstracji, prawdopodobnych ofiar interwencji rządowych sił policyjnych.

Luisa Ortega, znana dotąd jako zdecydowana zwolenniczka rewolucji Hugo Chaveza, odważyła się oskarżyć jego następcę Nicolasa Maduro o uprawianie "państwowego terroryzmu".

Przewodnicząca Konstytuanty wenezuelskiej Delcy Rodriguez oskarżyła w piątek Ortegę o szerzenie ideologii "wyższości białej rasy".

Reklama

"Przez dziesięć lat pełnienia urzędu prokurator generalnej uczyniła z koloru swej skóry ideologię, która służyła jej do prześladowania ubogich, ciemnoskórych i mulatów" - oświadczyła Delcy Rodriguez na sesji Konstytuanty, wybranej wyłącznie głosami zwolenników rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Przewodnicząca Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które przed dwoma tygodniami zatwierdziło dymisję Luisy Ortegi, obciążyła b. prokurator generalną odpowiedzialnością za akty przemocy, do których dochodziło podczas demonstracji antyrządowych.

Mąż Luisy Ortegi, deputowany do parlamentu rozwiązanego w piątek przez Konstytuantę, German Ferrer, został oskarżony o korupcję, a ich rezydencja w Caracas otoczona i przeszukana przez policję. (PAP)

sp/