Prezydencki minister wziął we wtorek udział w debacie „Nowe i tradycyjne media w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii i Polaków za granicą” podczas XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak podkreślił media polonijne to bardzo ważny element życia Polaków za granicą.

„One dają naszym rodakom możliwość, i w jakimś sensie wspierają ich, w podtrzymywaniu polskości, informują ich, albo powinny informować ich, o tych ważnych wydarzeniach, które mają miejsce w życiu polonijnym” – powiedział minister.

Reklama

Zauważył jednocześnie, że niezależnie, czy są to gazety lub stacje radiowe o wieloletniej tradycji, czy nowe media tworzone w oparciu o media społecznościowe, wymagają one wsparcia.

Kwiatkowski nawiązał również do wtorkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z ambasadorami RP, które odbyło się w Warszawie. „Prezydent mówił także o roli Polonii, o tym, że Polonia jest dla niego ważna. Mówi z resztą o tym i realizuje swoją politykę w tym sensie konsekwentnie od początku” – podkreślił.

„Tym elementem polityki wsparcia dla życia Polonii są media polonijne. Dobrze, że o nich rozmawiamy, bo możemy też powiedzieć, że w kontekście zmieniającego się świata, naszego otoczenia, my też musimy z tymi, którzy w tych media pracują i z tymi, którzy chcą służyć informacjami naszym rodakom, rozmawiać i pamiętać o ich ważnej roli” - dodał minister.

Pytany, czy ze strony Kancelarii Prezydenta mogą pojawić się w najbliższym czasie projekty dot. wsparcia mediów polonijnych Kwiatkowski zaznaczył, że Kancelaria Prezydenta dostrzega i jest w stałym kontakcie z osobami tworzącymi media polonijne.

„Myślę, że to, że oni są, że Polakom służą i próbują też zmieniać się pod te nowe potrzeby czytelników i słuchaczy to też nas napawa optymizmem” – powiedział prezydencki minister.

Mateusz Roszak (PAP