Mordaszow zamierza skoncentrować swoje działania biznesowe na internetowej edukacji oraz rekrutacji. Utworzył w tym celu pod koniec zeszłego roku specjalny oddział, którego zadaniem jest pozyskiwanie startupów, które mają zwiększyć dywersyfikację jego inwestycji.

- Naszym cele jest stworzenie platformy, ekosystemu, która pomoże ludziom w rozwoju, zaczynając od wieku przedszkolnego, aż po emeryturę, a nawet dalej – mówi Artem Kumpel, który prowadzi nowy wydział hi-tech ds. rekrutacji i edukacji w należącej do Mordaszowa firmie Severgroup. Kumpel podkreśla, że miliarder jest bardzo zaangażowany w nowy projekt, a działania planują z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Postęp technologiczny w zakresie automatyki, robotyki i sztucznej inteligencji przyśpieszył tempo, w jakim zmienia się charakter siły roboczej na całym świecie. Prowadzi on do znikanu niektórych zawodów i powstawania nowych, głównie w tzw. gospodarce wiedzy. Globalne wydatki na edukację wzrosły w 2014 roku o 5 bln. dol. Jednak edukacja cyfrowa stanowi obecnie zaledwie ok. 2 proc. rynku – wynika z raportu firm EdTechXGlobal oraz IBIS Capital.

Severgroup stara się zbudować portfolio internetowych firm edukacyjnych, doradczych i rekrutacyjnych, które będą stanowiły platformę umożliwiającą zawodowy i osobisty rozwój.

Firma Mordaszowa dokonała swojej pierwszej akwizycji już w lutym, przejmując pakiet kontrolny akcji platformy Remontnik.ru. Przejęła także zajmującą się optymalizacją procesów rekrutacyjnych platformę Potok.io.

Biznesmen nie określił żadnego inwestycyjnego limitu na zakup aktywów nowego typu. Finansowy plan zakłada, że projekt ma w ciągu 5-7 lat przynosić roczne przychody na poziomie kilku miliardów dolarów.

>>> Czytaj też: Podbój kosmosu za "grosze". Niemożliwe? Nie, jeśli nazywasz się Musk