Prezydent Czech Milosz Zeman określił we wtorek referendum w Katalonii jako przejaw rozpoczynającej się regionalizacji Europy. Na spotkaniu z członkami rady kraju (województwa) północnoczeskiego wyraził też opinię, że Szkocja może oderwać się od Wielkiej Brytanii.

"Możemy teraz obserwować jakąś stopniową i rozpoczynającą się regionalizację Europy. To nie tylko Katalonia. To Szkocja, która stara się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o powtórzenie referendum i jest bardzo prawdopodobne, że tym razem Szkocja będzie chciała wystąpić z Wielkiej Brytanii i wstąpić do UE. Ale jest to także Padania (północne Włochy). Powstał tam stosunkowo silny ruch, jeśli chcecie separatystyczny bądź autonomistyczny" - powiedział Zeman w Usti nad Łabą.

Jak wskazał, jest rzeczą naturalną, że tendencje odśrodkowe ujawniają się w regionach bogatszych, a za własną śmiałą hipotezę uznał potencjalne tendencje separatystyczne w Niemczech.

"Gdybyśmy ten probierz zastosowali do RFN, to kto miałby się oderwać jako pierwszy? Wolne Państwo (czyli kraj związkowy - PAP) Bawaria. Ja oczywiście w ogóle nie mówię, że to się stanie, Boże broń. Ale chciałbym przypomnieć, że zaraz po pierwszej wojnie światowej przygotowano projekt odnowienia (niezależnego) królestwa bawarskiego pod dynastią Wittelsbachów. A gdyby ten projekt został zrealizowany, być może Adolf Hitler miałby nieco trudniejszą drogę do władzy" - zaznaczył czeski prezydent.

>>> Czytaj też: Serbia: Skoro USA i większość UE uznały niepodległość Kosowa, to czemu nie zrobią tego samego wobec Katalonii?