WIG 20 wzrósł o 0,8 proc. do 2.463 pkt. WIG zwyżkował o 0,6 proc., a mWIG40 zyskał 0,3 proc.

Obroty akcjami wyniosły 899 mln zł, z czego 711 mln zł na akcjach spółek z WIG 20. Liderem obrotów było Pekao (212 mln zł). Kurs banku wzrósł o 1,2 proc.

Najsilniejszy wzrost wśród blue chipów odnotował KGHM. Kurs spółki zwyżkował o 5,2 proc. Na drugim miejscu znalazł się Lotos (+3,1 proc.).

O 1,2 proc. w górę poszła wycena PGE. Grupa PGE otrzymała warunkową zgodę UOKiK na przejęcie EDF Polska - podała spółka w komunikacie prasowym. Zgodnie z nałożonym warunkiem, grupa będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik.

Obligo giełdowe PGE w wyniku realizacji jednego z warunków UOKiK, dotyczących zgody na przejęcie aktywów EDF w Polsce, wzrośnie do 25 proc. - poinformował dziennikarzy w czwartek prezes PGE Henryk Baranowski.

Spadkom wśród największych spółek przewodziły z kolei Eurocash (-3,9 proc.) oraz CCC (-3,0 proc.).

Wśród średnich spółek (z mWIG 40), najmocniej wzrosły notowania Synthosu (+4,2 proc.), a największy spadek odnotowała Trakcja (-4,8 proc.).

Na szerokim rynku najmocniej w dół poszła wycena Vistalu (-25,4 proc.). Vistal Gdynia złożył 5 października do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości - podała spółka w komunikacie.

O 3,1 proc. spadł kurs Echo Investment. Deweloper poinformował w komunikacie, że Lisala, główny akcjonariusz Echo Investment, rozważy sprzedaż około połowy swojego pakietu akcji, który wynosi obecnie 65,99 proc.

O 5,8 proc. wzrosła wycena Sygnity. Przedstawiciele firmy poinformowali na konferencji, że Sygnity planuje w ciągu kilku tygodni przedstawić inwestorom założenia do planu restrukturyzacji, dzięki czemu do planowanej emisji akcji spółki mogłoby dojść na przełomie roku. Restrukturyzacja firmy ma odbywać się m.in. poprzez renegocjacje warunków części umów, ograniczenie kosztów oraz koncentrację na własnych produktach.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Cognor Holding związany z ofertą publiczną 67,3 mln akcji. Celem spółki jest pozyskanie od 90 do 101 mln zł - poinformował prezes Przemysław Sztuczkowski. Dodał, że PS Holdco, będący głównym akcjonariuszem Cognoru, weźmie udział w emisji, chce objąć akcje za 20 mln zł. Kurs Cognoru spadł o 2 proc.

Anna Unton (PAP Biznes)