Amerykańska giełda notuje ósmą z rzędu wzrostową sesję - to najdłuższa taka seria od lipca 2013 r. Dow Jones Industrial zyskuje 0,2 proc., a od bariery 23 tys. pkt. dzieli go już tylko ok. 300 pkt. S&P 500 w górę o 0,2 proc., a Nasdaq Comp rośnie o 0,2 proc.

W ujęciu sektorowym najlepiej radzi sobie sektor IT, a najgorzej opieki zdrowotnej.

Ponad 2 proc. zyskuje Netflix - spółka poinformowała o podwyżce opłat za korzystanie z serwisu streamingowego.

Pod kreską znalazły się walory UPS i FedEx. Firmy pocztowe tracą po informacjach, że Amazon testuje nową usługę dostarczania własnych produktów.

W oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które prawdopodobnie będą zaburzone przez wpływ huraganów, rynek przysłuchiwał się wypowiedziom przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Prezes Fed z San Francisco John Williams uważa, że niska inflacja w USA spowodowana jest przez czynniki o charakterze przejściowym. Gdy ich działanie ustanie, inflacja ma wzrosnąć do 2-proc. celu - uważa ekonomista. Dodał, że sytuacja na rynku pracy, sytuacja inflacyjna oraz stabilne tempo wzrostu gospodarki przemawiaj za koniecznością wzrostu stóp procentowych, jednak ścieżka podwyżek pozostanie "płytka" i stopniowa.

W sierpniu inflacja wg preferowanej przez Fed miary (deflator PCE) wyniosła 1,4 proc., a w ujęciu bazowym 1,3 proc.

Patrick Harker z Fed Philadelphia powiedział w CNBC, iż "zakreślił" trzecią podwyżkę stóp proc. w 2017 r. na grudzień. Jego zdaniem, trzy podwyżki w 2018 r. byłyby właściwe.

Amerykański Senat zaakceptował w czwartek nominację Randal Quarelsa na stanowisko wiceprezesa Rezerwy Federalnej ds. nadzoru.

Po kolejnych mocnych danych z gospodarki amerykańskiej umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spada o 0,4 proc. w okolice 1,17.

Deficyt handlowy USA w sierpniu spadł o 2,7 proc. do 42,4 mld USD - to najniższy wynik od 11 miesięcy.

Powyżej oczekiwań uplasował się odczyt zamówień w amerykańskim przemyśle (+1,2 proc. mdm w VIII vs konsensus 1,0 proc.), a w górę zrewidowano końcowe dane za sierpień o zamówieniach na dobra trwałe (do 2,0 proc. mdm z 1,7 proc.).

Dochodowość 10-letnich Treasuries rośnie o 2 pb. do 2,34 proc. Notowania tych aktywów pozostają od poniedziałku w trendzie bocznym.

Wcześniej na ponad 10-letnie maksima wspięły się odczyty aktywności w przemyśle i usługach wg badania ISM.

POLITYCY KATALONII PODZIELENI WS. NIEPODLEGŁOŚCI, PARLAMENT REGIONU ZAWIESZONY

Katalońscy liderzy polityczni nie zgadzają się w kwestii ogłoszenia niepodległości regionu w najbliższym czasie - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

Z doniesień agencji wynika, że umiarkowana część sceny politycznej Katalonii chciałaby odłożyć w czasie ewentualną secesję, by ostateczne decyzje podjąć po negocjacjach z rządem Hiszpanii.

Agencja podała, że premier regionalnego rządu Carles Puigdemont obawia się negatywnych skutków dla gospodarki Katalonii, jeżeli decyzja o niepodległości została podjęta jednostronnie.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił w czwartek zaplanowaną na poniedziałek sesję parlamentu Katalonii, na którym potencjalnie mogło dojść do proklamowania niepodległości.

W reakcji na te doniesienia główny indeks hiszpańskiej giełdy IBEX rósł nawet o 3 proc., najmocniej od kwietnia, a rentowność hiszpańskich 10-latek spadała nawet o 10 pb. do 1,68 proc.

DŁUGOŚĆ VS ILOŚĆ - DYLEMATY EBC O OGRANICZENIU QE

Europejski Bank Centralny przeprowadził we wrześniu wstępną dyskusję nad przyszłością programu luzowania ilościowego - wynika z opublikowanego w czwartek przebiegu posiedzenia.

Omówiono "ogólne kompromisy związane z różnymi scenariuszami dla przyszłej rekalibracji programu skupu aktywów, a zwłaszcza wybór pomiędzy tempem a przewidywanym czasem trwania".

Na spotkaniu wyrażono też znaczny dyskomfort, spowodowany bardzo długim okresem w którym inflacja jest - i oczekuje się, że nadal pozostanie - oddalona od celu EBC.

"Jakakolwiek nowa ocena polityki pieniężnej powinna postępować w sposób bardzo powolny i ostrożny, przy jednoczesnym zachowaniu wystarczającej elastyczności" - napisano.

Jednocześnie, członkowie EBC wyrazili "w szerokim porozumieniu", że wciąż potrzebne jest znaczne wsparcie monetarne.

Prezes EBC Mario Draghi potwierdził w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu EBC 26. października ma zapaść "większość" decyzji w sprawie przyszłości QE w przyszłym roku. Przedmiotem spekulacji wciąż pozostaje skala ograniczenia QE (obecnie 60 mld miesięcznie), długość wygaszania programu i ewentualna zmiana forward guidance w części dotyczącej QE.

BRYTYJSKI FUNT TRACI PO KONFERENCJI TORYSÓW

W czwartek, dzień po konferencji programowej Partii Konserwatystów, mocno osłabia się brytyjski funt. Para GBP/USD jest notowana na poziomie 1,31, po dziennej zniżce o 1,1 proc.

Brytyjskie media w czwartek skrytykowały przemówienie premier Theresy May na konferencji programowej Partii Konserwatywnej, pisząc, że nie udało jej się wzmocnić swojej pozycji, a katastrofalny przebieg wydarzenia to symbol kłopotów jej ugrupowania.

CENY ROPY ODBIJAJĄ W GÓRĘ, CHOĆ EKSPORT SUROWCA Z USA ZNOWU REKORDOWY

Po porannych spadkach, w czwartek po południu ceny ropy rosną o niemal 2 proc. Rynek liczy na współpracę Rosji i Arabii Saudyjskiej w ograniczaniu podaży surowca na rynek.

Baryłka ropy WTI w dostawach na XI w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,9 USD. Brent w dostawach na XII w Londynie zwyżkuje do 56,9 USD za baryłkę.

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz rozpoczął w czwartek pierwszą, czterodniową wizytę w Rosji. W środę prezydent Rosji Władimir Putin nie wykluczył wydłużenia do końca 2018 r. porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy przez OPEC i pozostałych producentów surowca. Umowa obowiązuje obecnie do końca marca 2018 r.

Na drugi plan zeszły w czwartek dane o wzroście eksportu amerykańskiej ropy do rekordowego poziomu 1,98 mln baryłek dziennie.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)