Jeszcze niedawno zawodówki były okryte złą sławą. To się jednak zmienia. Głównie dlatego, że przedsiębiorcy prześcigają się w ofertach pracy dla absolwentów tych szkół. Potwierdzają to dane Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.
Wynika z nich, że w pierwszym półroczu tego roku (podobnie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego) dla większości osób z zawodem objętym kształceniem w szkołach zawodowych, które się rejestrowały w urzędach pracy – przypadało często po kilka ofert zatrudnienia. Tak było w odniesieniu m.in. do spawaczy, kierowców, tynkarzy, cieśli, murarzy oraz operatorów różnego typu maszyn i urządzeń.
Natomiast osoby z dyplomem technika z ponad dwudziestoma specjalizacjami odbijały się na ogół od ściany. Do jednej oferty dla nich ustawiała się często kolejka licząca od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Dotyczyło to m.in. techników mechaników, żywienia i usług gastronomicznych, technologii odzieży, pojazdów samochodowych i technologii drewna. Były też specjalizacje, gdzie na jedną propozycję zatrudnienia przypadało ponad stu chętnych. W takiej sytuacji byli na przykład technicy ekonomiści, rolnictwa i hotelarstwa. W tym rankingu rekord pobili technicy agrobiznesu. Na 1050 z tych, którzy trafili do pośredniaków, czekała tylko jedna oferta pracy.
>>> Polecamy: Gramy o więcej. Cała prawda o polskim rynku pracy
Dlaczego tak jest?
– Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które mają więcej praktyki zawodowej – ocenia Irena Lebiedzińska, dyrektor PUP w Opolu.
Taką tezę potwierdza prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Z naszych badań wynika, że uczniowie ponad połowy zawodówek mają dość długie praktyki w przedsiębiorstwach. Podobne doświadczenie ma tylko 7 proc. uczniów techników – komentuje.
Są również inne powody. – Pracodawcy liczą koszty. A osoby po zawodówkach mają mniejsze oczekiwania płacowe niż absolwenci techników. Dlatego przede wszystkim do nich kierują swoje oferty – twierdzi prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Do tego dużo osób po zawodówkach wyjechało za granicę. Poza tym w okresie transformacji gospodarczej zlikwidowano wiele szkół zawodowych, stawiając na wykształcenie średnie i wyższe. W efekcie w roku szkolnym 2015/2016 było tylko 56 tys. absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. W roku szkolnym 1990/1991 takich osób było aż 238 tys.
>>> Czytaj też: Bezrobocie kobiet po raz pierwszy niższe od bezrobocia mężczyzn
emigrant uk(2017-10-12 14:37) Zgłoś naruszenie 124
Kto mądry to emigruje . Z czego tu odłozyc na własny dom czy fajny samochód z pensji 2 tys zl netto ?
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzthc(2017-10-12 17:48) Zgłoś naruszenie 20
jak masz doświadczenie, znasz swoją wartość, to w niektórych profesjach w Polsce bardzo dobrze zarobisz, a koszty życia niższe niż na zachodzie - głównie wynajem/zakup nieruchomości
Kowalski(2017-10-12 16:46) Zgłoś naruszenie 14
za przybijanie gwozdzi,do plyt azbestowych nikt Ci wiecej nie da...takie czynnosci mozna nauczyc malpe w przeciagu dwoch tygodni...
gfsdg(2017-10-12 13:59) Zgłoś naruszenie 94
no szału nie ma. pełno ofert dla robotnikó,w, kierowców - tylko z nazwy bo w zasadzie to praca tragaża magazyniera z funkcja samodowozu (kierowcy) - dźwigasz dziennie po kilka ton. są też regularnie od lat oferty dla zdesperowanych - wciskaczy śmieci - ulotek oraz wciskaczy kitu - sprzedawcy telefoniczni, sprzątaczki i szwaczki już mniej ale czasem można zobaczyć. żadkością są oferty dla inżynierów kierowników czy księgowych, sporadycznie pracowników biurowych, nauczycieli brak, podobnie jak biologów chemików historyków, itp. dziś nie warto robić studiów chyba że na przyszłość choć jak tak dalej pójdzie to bez sensu mówić o przyszłości w polsce :/
OdpowiedzHENRTK WOLSKI(2017-10-12 14:13) Zgłoś naruszenie 10
DO PANI PROF KRYNSKIEJ,PANI NIEWIE CO DZIEJE SIE NA PANI UCZELNI,W 2o13rZWOLNIONO MNIE MISTRZA SLUSARSTWA I SPAWALNISTWA W CZTERECH METODACH Z UP. UDT,NA SWIADCZENIE PRZED EMRYTALNE ,SIEDZE JUZ CZTERY LATA I BEDE NIC NIE ROBIL JESZCZ KILKA LAT ,TAK NISZCZY SIE FACHOWCOW NA PANI UCZELNI PRZEZ INZ,NIE BEDE WYMIENIAL NAZWISKA .O TYM NIECH PANI MOWI BO TO JESTPRAWDA ,POZDRAWIAM UNIWERSTET LODZI I P INZ.
Odpowiedzhehe(2017-10-13 09:22) Zgłoś naruszenie 10
Socjalizm bohatersko walczy z problemami które sam stwarza
Odpowiedz