Ostatnia obniżka stóp w Europejskim Banku Centralnym nastąpiła w czwartek. Stopy spadły do 2 proc. Tymczasem Jean-Claude Trichet, prezes EBC, zapowiada kolejne cięcia.
- Ale mogę powiedzieć, że nie zejdziemy do zera - zastrzega. Analitycy twierdzą, że z wypowiedzi prezesa EBC można wywnioskować, że luty nie przyniesie zmian. Spodziewają się więc kolejnej obniżki już w marcu.
- W marcu może dojść do obniżki stóp do 1,5 proc. - mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.
Sytuację podobnie oceniają inni ekonomiści.
Reklama
- Spodziewamy się obniżki o 25-50 pkt baz. w marcu i ewentualnie kolejnych 25 pkt w II kwartale - tłumaczy Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.
Wiele zależy jednak od napływających danych, które obecnie są niestety pesymistyczne.
- Jeśli taka sytuacja się utrzyma, być może stopy procentowe spadną do 1 proc. w II kwartale 2009 r. - mówi Piotr Bielski.
Ekonomiści są jednak zgodni, że obniżki nie powinny przekroczyć 100 punktów bazowych.
- Stopy ukształtują się w przedziale 1-1,5 proc. w I półroczu i do końca roku taki poziom się utrzyma - tłumaczy Łukasz Tarnawa.
Jeszcze bardziej ostrożny w prognozowaniu kolejnych obniżek jest Ryszard Petru, ekonomista.
- W najbliższym czasie nie spodziewałbym się większych cięć niż o 50 pkt baz. - mówi.
- Po osiągnięciu 1,5 proc. EBC będzie musiał poczekać z następnymi decyzjami ze względu na to, że musi minąć jakiś czas, aby obniżki dały efekty - tłumaczy. Pytanie, czy decyzje Europejskiego Banku Centralnego wpłyną na inne banki centralne?
- Obniżki EBC zwiększają zwykle szansę obniżek w Szwajcarii. Możliwy jest więc spadek stóp o 25 pkt baz. - twierdzi Piotr Kalisz, starszy ekonomista Citi Handlowego.
Inni ekonomiści podobnie oceniają wielkość ewentualnej obniżki. Inaczej interpretują jednak przyczyny.
- W najbliższych miesiącach stopy procentowe mogą spaść jeszcze o 25 pkt baz. Nie będzie to jednak skutek decyzji EBC - mówi Łukasz Tarnawa.
Jego zdaniem, cięcie będzie wynikać z sytuacji gospodarczej samej Szwajcarii.
Piotr Bielski mówi, że obniżki w Szwajcarii są możliwe, ale poziom stóp w tym kraju jest tak niski, że cięcia siłą rzeczy byłyby niewielkie. Obecnie stopy w centralnym banku Szwajcarii wynoszą 0,5 proc.
Obniżki w EBC nie powinny wpłynąć na kurs złotego, mimo że rośnie różnica między polskimi a europejskimi stopami procentowymi, co powinno wzmocnić naszą walutę. Obecnie większe znaczenie dla kursu mają panujące nastroje i awersja do ryzyka niż stopy - podkreślają analitycy.
ikona lupy />
Główna stopa procentowa EBC / DGP