Putin planuje budowę mostu łączącego Rosję z bogatą w surowce energetyczne leżącą na Oceanie Spokojnym wyspą Sachalin. Koszt inwestycji ma wynieść 5 mld dol.

Inwestycja ma zostać zrealizowana przez przedsiębiorstwo Stroygazmontazh, które znajduje się w rękach przyjaciela Putina miliardera Arkadija Rotenberga. To dla firmy i biznesmena znakomita wiadomość, bowiem znaleźli się oni w trudnej biznesowej sytuacji po tym, jak trafili na listę podmiotów i osób dotkniętych zachodnimi sankcjami za aneksję Krymu. Rosyjski prezydent ożywia projekt, który powstał już 70 lat temu za czasów Józefa Stalina.

Putin zapowiedział już wcześniej, że most biegnący do wyspy Sachalin będzie tylko jedną z wielu inwestycji, które są planowane w tym regionie kraju.

Reklama

Tego typu ogromne projekty mają podźwignąć z kryzysu rosyjską gospodarkę, która znajduje się w okresie najdłuższej recesji w tym stuleciu. Krytycy poddają pod wątpliwość rentowność i koszty projektu, jednak Putin zdecydował się na podjęcie dużego inwestycyjnego ryzyka, biorąc pod uwagę także polityczne czynniki. Chce tym samym zadowolić zwolenników integracji odległych części Rosji z centrum kraju.

- To bardziej geopolityczny projekt – pragnienie zbliżenia się do Sachalinu – mówi starszy badacz Gaidar Institute Stefan Zemtsow.

Projekt Sachalin zwiększyłby dodatkowo ogromne obecne i planowane infrastrukturalne wydatki na bezprecedensową skalę, między innymi na gazociąg Power of Siberia oraz Mistrzostwa Świata w Rosji w 2018 roku. Koszt wszystkich inwestycji ma wynieść 3 bln rubli.

Firmy należące do Rotenberga były w przeszłości największymi beneficjentami modernizacji w kraju. Nie można tego powiedzieć o państwie – zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi doprowadziły państwowy bank rozwoju, który je finansował, na krawędź bankructwa.

Zdaniem rzecznika prasowego Kremla Dimitrija Pieskowa ostateczna decyzja ws. Sachalina nie została jeszcze podjęta.

Stroygazmontazh realizuje już jedną dużą inwestycję infrastrukturalną – most biegnący na Półwysep Krymski. Zakończenie inwestycji jest planowane na wiosnę przyszłego roku. Ma kosztować 228 mld rubli.

>>> Polecamy: Setki tysięcy Ukraińców to za mało. Demograficzna bomba na rynku pracy tyka