Jak wynika z danych Polish Office Research Forum, w Warszawie najemcy mają dziś do dyspozycji już ponad 5,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się trzy dzielnice: Centrum, Mokotów i Centralny Obszar Biznesu. Biznes chętnie wybiera biurowce zlokalizowane w samym sercu stolicy. Prestiżowa lokalizacja i dogodne połączenie komunikacyjne przyciągają firmy jak magnes.
Luksus w niepowtarzalnym stylu
To właśnie w ścisłym centrum stolicy, przy Wspólnej 62, znajduje się jeden z najbardziej oryginalnych warszawskich biurowców – socrealistyczna bryła budynku wzniesiona w latach 50-tych ubiegłego wieku kryje w sobie zaskakujące wnętrze. Budynek Ufficio Primo został zaprojektowany w 1952 roku przez prof. Marka Leykami, wybitnego polskiego architekta i historyka sztuki. Pierwotnym przeznaczeniem budynku była siedziba Prezydium Rządu, jednak ówczesna Rada Ministrów obradowała tu jedynie rok.
Po przeprowadzonej w 2011 roku modernizacji, budynek Ufficio Primo zyskał nowe życie i stał się luksusowym biurowcem dla najbardziej wymagających najemców.
Charakterystycznym elementem budynku jest patio przykryte kopułą oraz położone na pięciu kondygnacjach galerie i krużganki. Warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) docenił specyfikę nieruchomości i uznał je za wybitne dzieło urbanistyki i architektury współczesnej. Budynek ten znajduje się na liście Dóbr Kultury Współczesnej.
Patio Ufficio Primo o powierzchni 628 m² może zostać wykorzystane jako przestrzeń ekspozycyjna, sala koncertowa lub miejsce wydarzeń kulturalnych. W części podziemnej na poziomach -1 i -2 znajduje się wielofunkcyjne Centrum Konferencyjne, do którego prowadzi oddzielne reprezentacyjne wejście. Do dyspozycji jest tu 150 m², a sala pod kopułą zajmuje 628 m², co daje wiele możliwości aranżacji wnętrza dla organizacji dowolnych wydarzeń o charakterze biznesowym, edukacyjnym lub kulturalnym.
Oszklone wysokościowce
W zachodniej części Centralnego Obszaru Biznesu, tuż przy Alejach Jerozolimskich (Chmielna 85/87), znajduje się Warta Tower. To wciąż jeden z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych warszawskich biurowców, który został otwarty w 2000 roku. Jest przykładem wieżowców o ugruntowanej pozycji na rynku, które wciąż są chętnie wybierane przez najemców. W jego niedalekim sąsiedztwie znajdują się inne prestiżowe biurowce, takie jak Warsaw Spire czy Q22.
Nie bez powodu firmy chętnie wybierają tą część Warszawy na lokalizację swojej siedziby. Przemawia za tym doskonale rozwinięta sieć komunikacyjna (Dworzec Centralny i Zachodni, metro, dworzec pociągów podmiejskich, liczne przystanki tramwajowe i autobusowe). Lotnisko Okęcie znajduje się w odległości ok. 5 km. W okolicy znajdziemy też liczne punkty usługowe i handlowe (m.in. centrum handlowe Złote Tarasy) oraz sieć znanych hoteli i lokali gastronomicznych.
Warta Tower ma 82 metry wysokości i 22 kondygnacje. Oferuje 27 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A. Dodatkowo najemcy mają do dyspozycji trzykondygnacyjny garaż z 506 miejscami parkingowymi.
Budynek został również poddany procesowi Re-certyfikacji BREEAM In-Use Internationale 2015. Zarówno charakterystyka budynku, jak i sposób zarządzania nieruchomością został oceniony na poziom bardzo dobry.
W związku z dużym zainteresowaniem poziom pustostanów w budynku zmniejszył się do 8 proc., podczas gdy średni poziom pustostanów w warszawskich biurowcach wynosi obecnie ok. 14 proc. W tym momencie pozostały jeszcze do zaoferowania 2150 m² powierzchni najmu.