Dow Jones Industrial rośnie 0,8 proc., S&P 500 w górę o 0,2 proc., Nasdaq na 0,2- proc. plusie.

DJI ciągną w górę mocne wyniki kwartalne spółek, głównie Caterpillar i 3M, których kursy rosną po 5-6 proc.

Zysk na akcję producenta maszyn budowlanych ponad połowę wyprzedził konsensus (1,95 USD vs 1,25 USD), a spółka trzeci kwartał z rzędu podwyższyła prognozy rocznych przychodów.

Akcje 3M są notowane we wtorek najwyżej w historii. Spółka wypracowała zysk na akcję 2,33 USD vs oczekiwania 2,21 USD i podwyższyła prognozy zysku na cały rok fiskalny.

Wyraźnie nad kreską handlowane były akcje spółek motoryzacyjnych, które zyskiwały po wynikach GM i Fiat Chrystler.

Zysk na akcję General Motors w III kw. wyniósł 1,32 USD, o 21 centów powyżej oczekiwań. Fiat Chrystler potwierdził prognozy na 2017 r. i przedstawił wyższy od konsensusu skorygowany EBIT (1,76 mld euro vs 1,67 mld).

Rynek trafnie przewidział zysk na akcję McDonald's (1,76 USD), jednak spodziewał się niższej dynamiki sprzedaży porównywalnej (4,1 proc. rdr vs 3,4 proc.). Kurs spółki rósł ponad 1 proc.

Do wtorku włącznie 24 proc. spółek notowanych na S&P 500 podało swoje wyniki, z czego ok. 76 proc. wyprzedziło oczekiwania co do zysku.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w III kw. o 2,9 proc. wobec 10,9 proc. w II kw. W IV kw. oczekuje się wzrostu zysków o 11,1 proc., a dla całego 2017 r. o 10,1 proc.

W tym tygodniu raporty opublikują jeszcze m.in. Amazon, Alphabet, Microsoft, Facebook, Twitter, Ford, Boeing, Coca-Cola, Exxon Mobil.

Na rynku walutowym, przed czwartkowym posiedzeniem EBC w trendzie bocznym pozostaje kurs EUR/USD. Para kwotowana jest po 1,176, a od poniedziałku przez większość czasu porusza się w wąskim przedziale 1,174-1,178.

EBC poinformuje o przyszłości ("rekalibracji") programu QE w 2018 r. Dominują spekulacje, że QE zostanie przedłużony o 9 miesięcy i zredukowany do 30 mld EUR miesięcznie.

Analitycy prognozują, że w przypadku gołębiego zaskoczenia (redukcja QE do 40 mld euro na 12 miesięcy) EUR/USD spadnie do 1,16, a rentowność 10-letniego bunda do 0,30 proc. Jastrzębia niespodzianka (20 mld euro na pół roku) skutkować może umocnieniem euro do 1,20 i wzrostem rentowności bunda do 0,63 proc.

Na rynku FI wzrosty rentowności. Dochodowość bunda rośnie o 4 pb. do 0,47 proc., 10-letnich Treasuries również o 4 pb. do 2,40 proc.

BANK JAPONII MOŻE OBNIŻYĆ TEGOROCZNE PROGNOZY DLA INFLACJI

Bank Japonii (BoJ) rozważa obniżkę prognoz inflacyjnych na rok fiskalny kończący się w marcu - dowiedział się Bloomberg. W dół zrewidowany ma być szacunek inflacji bazowej z 1,1 proc. obecnie.

W reakcji na doniesienia osłabia się jen. Notowania japońskiej waluty znajdują się również pod wpływem oczekiwań na kontynuację luzowania polityki fiskalnej i monetarnej, po wygranej w wyborach parlamentarnych partii obecnego premiera Abe Shinzo.

Kurs USD/JPY rośnie do 114 ze 113,3 w azjatyckiej części sesji. Ostatnio jen był tak słaby na początku lipca.

BoJ przedstawi nowe kwartalne prognozy w trakcie najbliższego posiedzenia, które kończy się 31. października.

Preferowana przez BoJ miara inflacji niemal przez cały 2016 r. pozostawała ujemna, a w sierpniu wzrosła do 0,7 proc. rdr (najwyżej od 3 lat). Konsensus zakłada 0,6 proc. na '17 i 0,7 proc. na '18.

KATALONIA I NOWY PREZES FED W CENTRUM UWAGI

Nie jest wykluczone, że rynek niebawem pozna kandydata na kolejnego prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Prezydent USA Donald Trump, który wskaże nominata, powiedział w poniedziałek, że jest już "bardzo, bardzo blisko" decyzji.

Na krótkiej liście kandydatów do fotela prezesa Fed znajduje się pięć nazwisk, przy czym Trump wskazał w piątek na trzech faworytów: obecną prezes Fed Janet Yellen, ekonomistę Johna Taylora oraz Jerome'a Powell'a.

Według doniesień Politico, Bloomberga i Fox, największe szanse na nominację mają jastrzębi Taylor oraz obecny członek zarządu Fed Powell, za którymi lobbują u Trumpa wiceprezydent Mike Pence i sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Poza decyzją EBC istotny dla rynku FX będzie w czwartek także rozwój wydarzeń w Katalonii.

Władze regionu nie zastosują się do rozkazów hiszpańskiego rządu, jeśli Madryt będzie przejmować kontrolę nad Katalonią - poinformował rzecznik katalońskiego rządu.

W czwartek rano ma odbyć się posiedzenie katalońskiego parlamentu regionalnego w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu Hiszpanii o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji.

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to Senat. Nieoficjalne doniesienia wskazują, że Senat najprawdopodobniej przegłosuje tę kwestię w najbliższy piątek.

Przywódca Katalonii Carles Puigdemont zagroził przeprowadzeniem w regionalnym parlamencie głosowania ws. ogłoszenia niepodległości regionu, jeśli Madryt zastosuje takie drastyczne środki.

OPEC CHCE WYDŁUŻYĆ CIĘCIA PRODUKCJI I PRACUJE NAD STRATEGIĄ WYJŚCIA

Państwa zrzeszone w OPEC rozważają wydłużenie obecnej polityki ograniczania wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. - wynika z nieoficjalnych doniesień. Obecnie umowa obowiązuje do końca marca.

Jednocześnie, kartel nie chce zalać rynku ropą bezpośrednio po wygaśnięciu porozumienia i przygotowuje strategię wyjścia. Przypominać ma ona programy taperingu programów luzowania ilościowego banków centralnych.

Rynek przyjął informacje z umiarkowanym optymizmem. Baryłka WTI w dostawach na XII w Nowym Jorku jest wyceniana po 52 USD (+0,2 proc.). Brent w dostawach na XII w Londynie pozostaje bez zmian przy 57,4 USD.

Wstępna wersja strategii zostanie omówiona na posiedzeniu OPEC 30. listopada, a szczegóły mają zostać wypracowane później.

Umowa o niższej produkcji ropy przewiduje zmniejszenie wydobycia ropy przez OPEC, Rosję i pozostałych, mniejszych producentów w sumie o 1,8 mln baryłek dziennie. Celem jest spadek poziomu zapasów ropy w krajach OECD do 5-letniej średniej, który obecnie znajduje się o 159 mln baryłek powyżej tego poziomu. Od początku roku zapasy te spadły o 178 mln baryłek.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)