Według Google Trends wyszukiwania w sieci frazy "kup bitcoina" wyprzedziły hasło "kup złoto". Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wyszukiwań dotyczących porad, jak kupić srebro.

W zeszłym miesiącu obrót sztabkami złota za pośrednictwem internetowej platformy transakcyjnej BullionVault spadł o prawie jedną trzecią w porównaniu do średniej z 12 miesięcy.

"Rynek giełdowy w Stanach Zjednoczonych jest ciągle atrakcyjny, nie dziwi więc, że ceny złota spadły" - napisał w raporcie Adrian Ash, szef działu analiz w BullionVault z siedzibą w Londynie. "Niektórzy inwestorzy są także rozkojarzeni hałasem wokół bitcoina i innych kryptowalut. Suma tych czynników sprawia, że zainteresowanie nowych inwestorów złotem jest najsłabsze od czasu ostatnich najniższych cen tego kruszcu z końca 2015 roku". 

Od ostatniego tegorocznego szczytu (z 8 września) cena złota spadła o około 6 procent, zmniejszając tym samym zysk w 2017 r. do 11 procent. Natomiast kurs bitcoina podskoczył w tym roku ponad siedmiokrotnie. Jego cena rosła ponad 13 razy szybciej niż najlepiej sprzedający się towar monitorowany przez agencję Bloomberg.

Pomimo to popyt na złoto nadal nieznacznie przewyższa podaż. BullionVault’s Gold Investor Index, który mierzy liczbę kupujących względem sprzedawców, w październiku nieznacznie wzrósł do 54,6. Liczba powyżej 50 oznacza więcej kupujących. W przypadku srebra relacja inwestorów po stronie popytu i podaży spadła do 51,6 z 52,3.

Użytkownicy BullionVault posiadają około 1,5 mld dol. w złocie, 373 mln dol. w srebrze i 9 mln dol. w platynie.

>>> Czytaj też: Kryptowaluta celebrytów. Jak złowić polskiego inwestora na DasCoin?