Drugą stroną transakcji jest fundusz inwestycyjny Indigo Partners. Rekordowa transakcja daje Airbusowi dużą przewagę nad największym rynkowym konkurentem Boeingiem w wyścigu o nowe kontrakty, który ma miejsce podczas odbywających się targach lotniczych w Dubaju.

Podpisanie wspomnianej umowy jest także ukoronowaniem pięknej, trwającej kilka dekad, kariery dyrektora ds. sprzedaży firmy Johna Leahy’ego, który zamierza wkrótce przejść na emeryturę. Ma on na swoim koncie sprzedaż tysięcy samolotów oraz umocnienie pozycji Airbusa jako jednego z dwóch dominujących rynkowych graczy na świecie.

Transakcja zapewni znajdującym się w inwestycyjnym portfolio Indigo Partners ultraniskokosztowym liniom od Denver do Budapesztu dostęp do zmodernizowanych wąskokadłubowych samolotów. Fundusz ma w swoich portfelu inwestycyjnym między innymi takie linie jak Frontier Airlines, meksykańskie Volaris, węgierski Wizz Air Holdings Plc oraz JetSmart, które rozpoczęły w tym roku swoją działalność w Chile.

Umowa obejmuje 273 samoloty typu A320neo oraz 157 większych typu A321neo. Biorąc pod uwagę cenę najlepiej sprzedającego się samolotu A320neo firmy koszt całej transakcji zamknie się w kwocie około 49,5 mld dol. (przed zwyczajowymi rabatami).

To może nie być koniec umów podpisanych przez firmę z siedzibą we Francji. Do skutku mogą dojść jeszcze między innymi umowy z liniami EgyptAir Airlines Co. oraz FlyDubai. Druga z tych firm rozważa zakup aż 175 wąskokadłubowych samolotów firmy.

>>> Czytaj także: LOT dołączy do linii, które oferują na pokładzie samolotu internet. Ma być dostępny w najnowszych boeingach 737 MAX 8 i dreamlinerach.