Warszawa, 22.11.2017 (ISBnews) - PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - podpisał umowę z Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej (SPGK) na dostawę co najmniej 0,65 mln m3 sprężonego gazu ziemnego (CNG) w ciągu dwóch lat, podała spółka. Gaz będzie dostarczany do całodobowej stacji tankowania i zasili autobusy z napędem na CNG.
"Umowa z SPGK w Sanoku jest naturalną konsekwencją październikowego porozumienia o współpracy pomiędzy PGNiG OD i Autosanem, której efektem ma być kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG dla obecnych i przyszłych klientów" - powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, cytowany w komunikacie.
W ramach realizacji umowy podpisanej 22 listopada br. przez Autosan sp. z o.o. i Gminę Miejską Sanoka do Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej trafią 3 sztuki 10-metrowych autobusów Sancity 10LF z silnikami diesla oraz 8 sztuk 12-metrowych autobusów Sancity 12LF CNG z napędem na sprężony gaz ziemny CNG, podano także.
Umowa na dostawę autobusów do Sanoka zostanie zrealizowana do końca października 2018 r.
W mieście powstanie także całodobowa stacja tankowania CNG, z której będą mogli korzystać również klienci indywidualni. Stacja powstanie przy ul. Jana Pawła II 59. 24-godzinną dostępność stacji zapewni w ciągu dnia obsługa handlowa, a wieczorami terminal płatniczy do samoobsługi.
"Decyzja o budowie w Sanoku stacji tankowania gazem CNG jest poparta dogłębną analizą. To efekt uzyskania u naszego partnera zarówno konkurencyjnej ceny w stosunku do innych tradycyjnych paliw, ale także determinacja w walce o czystsze powietrze w mieście" - powiedział prezes SPGK Zbigniew Magryta.
"Cieszy nas, że w Sanoku zarówno lokalny biznes, jak i władze miasta wybrały atrakcyjne warunki handlowe oferowane przez PGNiG oraz doceniły ekologiczny aspekt sprężonego gazu ziemnego w transporcie i komunikacji. Warto wspomnieć, że wspólna oferta PGNiG z Autosanem zaoferuje przyszłym klientom konkurencyjną stawkę wozokilometra oraz wysoką dyspozycyjności w okresie 10 lat eksploatacji. To pozwoli pokryć zarówno koszt zakupu autobusu gazowego, jak i finansowanie oraz pełne koszty obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego" - dodał prezes PGNiG OD Henryk Mucha.
W październiku br. PGNiG Obrót Detaliczny i Autosan podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem będzie kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG. Zawarte porozumienie dotyczy także rozpoczęcia prac związanych z opracowaniem innowacyjnych rozwiązań systemowych służących rozwojowi alternatywnych i ekologicznych możliwości transportu zbiorowego przy wykorzystaniu dofinansowania w ramach funduszy pochodzących ze środków europejskich.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)