Według niektórych mediów rosyjskich Roskomnadzor zagroził możliwością podjęcia kroków w celu ograniczenia dostępu do Twittera, jeśli portal nie usunie konta openrussia_org.

Otwarta Rosja powiadomiła, że została oficjalnie poinformowana przez Twitter o żądaniu Roskomnadzoru i że regulator wyznaczył dobę na zastosowanie się do tego żądania.

Wcześniej zablokowana została grupa Otwartej Rosji na portalu społecznościowym Odnokłassniki, a także jej strona internetowa. Roskomnadzor umieścił tę stronę w swoim rejestrze zasobów internetowych zawierających materiały organizacji społecznej, której działalność jest niepożądana na terytorium Rosji. Zablokowane zostały ponadto strony internetowe projektów Otwartej Rosji: Prawozaszczita (obrona praw człowieka), Otkrytyj Uniwersitet (uniwersytet otwarty), Chodorkowskij.ru i Vmesto Putina (zamiast Putina).

Roskomnadzor ostrzegł w środę media społecznościowe, że ich strony będą blokowane w przypadku publikowania materiałów takich niepożądanych organizacji. "Jeśli materiały niepożądanej (w Rosji) organizacji rozpowszechniane są na innych zasobach, w tym na stronie mediów społecznościowych, Roskomnadzor powinien ograniczyć dostęp do tych zasobów" - oświadczył urząd. Wskazał, iż odbywa się to na żądanie prokuratury generalnej Rosji.

W kwietniu prokuratura generalna uznała za niepożądaną organizację Otwarta Rosja założoną przez Chodorkowskiego, a oficjalnie zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Jednak ruch Jedna Rosja zapewnia, że nie jest formalnie związany z brytyjskim podmiotem. Wskazuje, że jest ruchem rosyjskim, a więc nie może być uznany - jak podmioty zagraniczne - za organizacje, których działalność jest niepożądana na terytorium Rosji.

Chodorkowski założył fundację o nazwie Otwarta Rosja w czasach, gdy był szefem Jukosu i jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. W 2005 roku został skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy, gdy popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać partie opozycyjne. Ułaskawiony przez Putina, wyszedł na wolność po 10 latach; wznowił wówczas działalność Otwartej Rosji jako ruchu społecznego. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)