Wtorkową sesję zarówno WIG, WIG 20, jak i sWIG 80 zakończyły spadkami. Wzrost zanotował indeks grupujący spółki o średniej kapitalizacji. Na szerokim rynku mocno w górę poszła wycena Brastera.

Wtorkową sesję WIG 20 zakończył spadkiem o 0,4 proc. i wyniósł 2.456 pkt., WIG stracił 0,2 proc. i wyniósł 63.406 pkt. Najmocniej zniżkował sWIG 80 (-0,7 proc.) i wyniósł na zamknięciu 14.409,5 pkt.

Niekorzystnej tendencji na warszawskim parkiecie oparły się średnie spółki - mWIG 40 wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 4.780,9 pkt.

Obroty na GPW wyniosły nieco ponad 806 mln zł, z czego 476 mln zł wygenerowały blue chipy.

Wśród blue chipów największą zwyżkę, sięgającą 1,7 proc. osiągnęło CCC, natomiast największa przecena dotknęła walory Tauronu (-2,8 proc.).

Stosunkowo duży spadek zanotowała także JSW, której akcje potaniały o 2,2 proc., do 96,3 zł.

Spółki poinformowała, że planuje rozwiązać rezerwę na deputaty węglowe w kwocie około 1,3 mld zł. Rozwiązanie rezerwy będzie skutkować dodatnim wpływem na wynik operacyjny JSW w IV kwartale 2017 roku, lecz nie spowoduje wpływu środków pieniężnych na rachunek spółki.

Analitycy DM BDM, w raporcie z 18 grudnia, wznowili wydawanie rekomendacji dla JSW od zalecenia "redukuj", wyznaczając cenę docelową akcji spółki na poziomie 90,8 zł.

Wyraźny spadek wartości akcji odnotował Kruk (-5,1 proc.) przy najwyższych obrotach na całej GPW, wynoszących 82 mln zł.

Kurs akcji spółki Marvipol Development wzrósł w debiucie na GPW o 4,8 proc. do 7,7 zł. Kurs odniesienia wynosił 7,35 zł.

Najmocniej we wtorek wzrósł kurs Brastera, o 15 proc. Braster podał w komunikacie, iż zawarł umowę z firmą Advanced Cancer Diagnostics, dotyczącą wstępnych warunków przeprowadzenia pilotażu oraz określenia obszarów współpracy przy wprowadzeniu urządzenia Braster na rynek brytyjski.

Jeden z mocniejszych spadków zanotował z kolei Auto Partner (-10,9 proc.). Spółka podała w poniedziałek, że Aleksander Górecki i Katarzyna Górecka chcą w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedać łącznie do 12.000.000 akcji Auto Partner, dających prawo do 9,27 proc. głosów na WZ.

9,4-proc. spadek zanotował Echo Investment. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym m.in. członka zarządu Echo Investment.

Hubert Bigdowski

>>> Czytaj także: UOKiK ostrzega przed DasCoinem. To przykład inwestycji, która jest piramidą finansową