Woś: Uważajcie na "sztucznych". Dług nie zawsze jest zły [FELIETON]

14 stycznia 2018, 14:59 | Aktualizacja: 14.01.2018, 17:28
Źródło:MAGAZYN DGP
Graffiti związane z kryzysem strefy euro na jednej z ateńskich ulic

Graffiti związane z kryzysem strefy euro na jednej z ateńskich ulicźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Angelos Tzortzinis

Czy wielkie spowolnienie zachodnich gospodarek po 2008 r. właśnie się skończyło? Patrząc na słupki wzrostu gospodarczego za ubiegły rok, można śmiało postawić taką tezę. Niemcy wyszli z dołka już parę lat temu. Amerykanie też. Teraz również Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania czy nawet Japonia zaliczyły solidny wzrost PKB w okolicach 2 proc. Czasem nawet 3 proc. Z tym już da się żyć.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (11)

 • DAn(2018-01-14 21:14) Zgłoś naruszenie 212

  .." Dług to normalne zjawisko ekonomiczne. „Sztuczni” mylą się, mówiąc, że wysoki dług to życie ponad stan i przyjdzie za nie kiedyś zapłacić. Dług to przecież również inwestycja. Na dodatek nie ma czegoś takiego jak dług netto w skali globalnej. Zadłużenie jednego podmiotu jest zawsze lokatą innego".. Pan bierze się za propagandę sukcesu choć z sukcesem nie można mówić o Pana wiedzy na temat powstawania długu i lokat. To jak widać po działaniach NBP i pewnych środowisk spędza sen z oczu, bo aktualnie na wygenerowanie gotówki w systemie bankowym nie potrzeba nawet grosza rezerwy w banku centralnym, a tym samym grosza zabezpieczenia w realnym majątku. Na gruncie lokaty nie generuje się pieniądza. Wielcy postanowili na dwa lata ustanowić rezerwę obowiązkową na zerowym poziomie.. I mam wrażenie, że to wynik zbyt niskiej dynamiki inflacji. Niech Pan się nie martwi o inflację, że niby taka niska. Niska to jest jedynie w tych arkusikach kalkulacyjnych i sprytnie przygotowanych algorytmach wyliczenia, które sukcesywnie zmienia się pod aktualne potrzeby. Ta rzeczywista inflacja to ponad 5%. A gdy akcja pożyczkowa i takie teksty jak Pana skuszą ludzi do jeszcze większego ryzyka ma Pan jak w banku (sic!) że inflacja przebije 10-12%. I co Pan napisze wówczas tym wszystkim, którzy uwierzyli, że dług jest zbawieniem? On jest, ale dla tych, co majstrują od wieków nad wprowadzeniem raju na ziemi.

  Odpowiedz
 • Smart84(2018-01-14 20:50) Zgłoś naruszenie 72

  "Nie ma czegos takiego jak globalne zadluzenie netto. Zadluzenie jednego podmiotu jest zawsze lokata innego". Panie Wos, na takie bzdury sie powolywac??? To przeciez nie sredniowiecze! no w jaki sposob kreowany jest wspolczesnie dlug? Lokatami innych - coz za brednie ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tom(2018-01-15 10:30) Zgłoś naruszenie 42

  DLUG ZAWSZE JEST ZLY: Mozna sie zadluzyc na wojne, na budowe mostu, ale nie na 500+, wczesne emerytury, podwyzki dla nauczycieli gornikow itd itp.,,,,, A prywatnie -student medycyny na swoje studia i wtedy niech jedzie do Londynu do Kataru czy gdzie tam.

  Odpowiedz
 • ktoś(2018-01-14 20:58) Zgłoś naruszenie 36

  Dług to rzecz urojona. Nie istnieje nigdzie indziej, niż w ludzkich umysłach. Jedyne co się liczy, to tempo rozpraszania energii przez światową gospodarkę.

  Odpowiedz
 • Eh(2018-01-15 07:46) Zgłoś naruszenie 33

  Państwo zawsze musi spłacić swój dług u obywateli i inwestorów, a firma może sobie zbankrutować i nic właścicielom się nie stanie.

  Odpowiedz
 • Prezes Zarządu(2018-01-15 07:31) Zgłoś naruszenie 34

  Woś-nie czytam i nie wierzę.Wierzę tylko Ryszardowi Petru, Przenajświętszemu Profesorowi Balcerowiczowi( gdyby nie On,to byście żarli korę z drzew i popijali wodą z kałuży) i Witoldowi Gadomskiemu z Gazety Wyborczej-bo z ich ust i z ich klawiatur pochodzi sama prawda,za trudna dla HOŁOTY roszczeniowej. A poza tym to przypływ podnosi wszystkie łodzie a bogactwo skapuje,komuchy!

  Odpowiedz
 • Pasza(2018-01-14 18:23) Zgłoś naruszenie 23

  Giełda amerykańska rośnie po wygaszeniu QE przez FED bo jest napędzana przez QE z EBC i BOJ. Dług jest dobry ale w wymiarze 30-50% PKB a nie 100-150%.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • yes(2018-01-15 14:00) Zgłoś naruszenie 10

  Dług = niewolnictwo

  Odpowiedz
 • Terminator(2018-01-15 14:20) Zgłoś naruszenie 10

  Za wysoki dług blokuje poważnie wzrost gospodarczy na długie lata (Grecja, Japonia, Hiszpania, Portugalia, Włochy.....)!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze