Umowa, której stronami są m.in. Kanada, Australia i Japonia, ma zostać podpisana w Chile w marcu - poinformował we wtorek minister gospodarki Japonii Toshimitsu Motegi.

Tokio zamierza spróbować przekonać Waszyngton do przyłączenia się do nowej wersji partnerstwa - dodał Motegi.

O pozostawieniu USA otwartych drzwi mówił w ubiegłym tygodniu premier Australii Malcolm Turnbull.

Partnerstwo Transpacyficzne (TPP), czyli wielostronna umowa handlowa dla Azji i Pacyfiku, w oryginalnej wersji została podpisana przez 12 krajów w lutym 2016 r. Jednak gdy w styczniu 2017 r. z umowy wycofały się USA, pozostałe jedenaście krajów-stron powróciło do rozmów. W listopadzie uzgodniono podstawowe elementy nowej umowy bez udziału USA, przemianowanej na Kompleksowe i Progresywne Partnerstwo Transpacyficzne (Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership, CPTPP) lub TPP-11.

Japonii zależało szczególnie na uratowaniu porozumienia, które przez premiera Shinzo Abe promowane jest jako motor wzrostu gospodarczego.

Również premier Kanady Justin Trudeau, który wypowiedział się na temat osiągniętego porozumienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, nazwał CPTPP "właściwą umową" dla jego kraju.

"Ta umowa spełnia nasze cele kreowania i podtrzymywania wzrostu gospodarczego, dobrobytu i dobrze płatnych miejsc pracy dla klasy średniej dziś i dla przyszłych pokoleń" - powiedział Trudeau.

W osobnym komunikacie minister ds. handlu Kanady podkreślił korzystniejsze niż wcześniej rozwiązania dla branży motoryzacyjnej oraz zawieszenie kontrowersyjnych klauzul dotyczących własności intelektualnej.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie CPTPP akurat w tym momencie ma dla Kanady szczególne znaczenie w kontekście trwających renegocjacji trójstronnej umowy handlowej z USA i Meksykiem (NAFTA). Wycofaniem się z NAFTA wielokrotnie groził prezydent USA Donald Trump.

>>> Czytaj też: Argentyna i Rosja wzmacniają współpracę. Rosatom zaproponował budowę elektrowni atomowej w Argentynie