Według tych źródeł, liderzy CDU i CSU - Angela Merkel i Horst Seehofer - mają rozmawiać z szefem SPD Martinem Schulzem w Berlinie o godz. 9 rano, a na godz. 15 zaplanowano spotkanie z udziałem 15 polityków z każdej z trzech partii.

Chadekom zależy na jak najszybszym ukończeniu negocjacji; wielu czołowych polityków CDU i CSU, w tym kanclerz Merkel, sugerowało w ostatnich dniach, że umowa koalicyjna powinna być gotowa do 10-11 lutego.

Kierownictwo SPD, ministrowie, premierzy landów i negocjatorzy z tej partii zebrali się jeszcze w czwartek na wewnętrzne konsultacje przed podjęciem rozmów z CDU/CSU. Jak mówił wcześniej Schulz, partia chce ustalić swoją "pozycję wyjściową" do negocjacji.

Decyzja o udziale SPD w rozmowach koalicyjnych zapadła na nadzwyczajnym zjeździe partii 21 stycznia przy znacznej wewnętrznej opozycji, zwłaszcza ze strony młodzieżówki partii. Jednak ostatnie słowo w sprawie zaaprobowania bądź odrzucenia umowy koalicyjnej będą mieli w referendum członkowie SPD, czyli ponad 440 tys. osób.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Socjaldemokraci deklarowali początkowo wolę przejścia do opozycji, zmienili jednak zdanie pod wpływem sugestii prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. (PAP)