W czwartym kwartale 2017 roku Tesla miała 675,4 mln dol. straty netto. W całym poprzednim roku flagowa firma Elona Muska była prawie 2 mld dol. pod kreską (1,96 mld). Od momentu IPO w 2010 roku Tesla nigdy nie zakończyła roku z dodatnim wynikiem finansowym.

W wypracowaniu zysku nie pomagają firmie rosnące przychody, które w ostatnim kwartale wyniosły około 3,3 mld dol. Jednak koszty są sporo wyższe. W ciągu poprzedniego roku firma Muska straciła aż 11,8 mld dol.

Wyniki Tesli mocno obciążają nowe inwestycje i pomysły Muska. W zeszłym kwartale firma wydała na nie 787 mln dol., a w całym roku 3,4 mld dol. Eksperci przewidują, że w tym roku przekroczą one 4 mld dol.

Po ogłoszeniu wyników firmy cena jej akcji praktycznie nie zmieniła się. Natomiast od początku 2018 roku akcje spółki zyskały już 10 proc.

Z pewnością Tesli i Muskowi pomaga medialny szum, jaki wokół siebie wytwarzają.

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy należącej do Muska firmy SpaceX niedawno pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód firmy Tesla.

>>> Polecamy: Tesla w kosmosie. Wystrzelono najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy z autem na pokładzie